Milí bratři a sestry, s potěšením vás poprvé zdravím skrze úvodník našeho pravidelného čtvrtletníku. Do Zpravodaje přicházím jako nová redaktorka a budu pokračovat v práci, kterou začal bratr tajemník Jan Jackanič.
S podzimem přichází i poslední číslo Zpravodaje v letošním roce. Jeho téma, kterým je Křest a církev, uzavíráme letošní sérii o křtu.
Léto bývá tradičně bohaté na setkání všeho druhu,a že jich letos bylo opravdu požehnané množství. Namátkovým výběrem například už 111. setkání Československé baptistické konvence, tentokrát v americké Pensylvánii, třetí ročník letní biblické školy, který se konal v Litoměřicích anebo už tradiční mládežnická Kemperence, které se zúčastnilo dohromady přes 80 lidí. Přeji Vám všem pokojný podzim a příjemné čtení.
Pokud máte zájem dostávat aktuální zprávy ze služby BJB, můžete se přihlásit k odběru elektronického Zpravodaje BJB. Stačí kliknout na webové stránce BJB.CZ na ikonku eZpravodaj a nebo si přes mobilní telefon načíst QR kód a vyplnit vaše údaje. V elektronické verzi budeme Zpravodaj rozesílat čtyřikrát ročně.
za redakci Zpravodaje,
Magdalena Perec
Milí čtenáři,
dostáváte do rukou poslední letošní číslo našeho Zpravodaje BJB. Celý ročník věnujeme souhrnnému tématu „Křtěte“. V tomto čísle Zpravodaje se chceme soustředit na souvislost křtu a církve.
Možná jste také někdy v rozhovoru zaslechli, nebo jste sami v minulosti řekli: „Chci se pokřtít“. Žádný člověk však nekřtí sám sebe. Je pokřtěn v církvi. To není jen nějaká slovní hříčka. Je úkolem církve přivést ke křtu ty, kteří se obrátili v pokání ke Kristu a uvěřili v něho. Křest je osobní, ale nelze ho chápat individualisticky, nezávisle. Nemůžeme přijmout tvrzení některých lidí, kteří říkají „křest ano, církev ne“.
V knize Skutků čteme o tom, že od počátku církve se pokřtění věřící ihned přidávali do místního společenství. „Ti, kteří přijali jeho (Petrovo) slovo, byli pokřtěni a přidalo se k nim toho dne na tři tisíce lidí. Vytrvale poslouchali učení apoštolů, byli spolu, lámali chléb a modlili se.“ (Sk 2,41-42).
Osobní vyznání víry jednotlivce se při křtu propojuje se společným rozměrem církve. Velké poslání bylo dáno společenství církve. Křest je tedy ustanovením pro místní církev, sbor. Křtíme v prostředí místního sboru, ať už se křest koná v modlitebně, nebo kdekoli jinde. Křest bývá v našich sborech velkou společnou slavností, oslavou Boží milosti a zázraku znovuzrození, ve kterém celé společenství chválí Boha a raduje se spolu s křtěnci.
Křest vyjadřuje sjednocení člověka s Kristem, což také zároveň znamená spojení s jeho tělem, církví. Jak poznamenává Dr. Otniel Bunaciu v článku z naší vzdělávací konference „Křtěte“: „Být v Kristu znamená být součástí společenství Božího lidu.“
Velmi si přeji, aby v našich sborech i v tomto školním roce vyznalo ve křtu svoji víru v Pána Ježíše mnoho lidí. Jistě si to přejeme všichni. Ale nestačí si to jen zbožně přát.
Se začátkem nového školního roku se v našich sborech rozběhlo mnoho aktivit. Nezapomínejme, že jejich společným cílem je činění Kristových učedníků. Přemýšlejme: Za koho se konkrétně modlím, aby letos uvěřil v Krista? Nakolik jsem ochotný vydat radostné svědectví svým přátelům o tom, co pro mě Ježíš znamená a jak mění můj život? Jsem připravený říci někomu o své naději, kterou mám v Kristu? Co děláme v našem sboru pro šíření evangelia? Zní evangelium jasně z našich kazatelen? Jsme ve sboru otevření pro nevěřící přátele? Jsme plní Kristovy lásky k nim? Jsme ochotní měnit své formy služby tak, abychom oslovili evangeliem více lidí, zvláště (ale nejen) mladou generaci?
Ano, křest souvisí s církví. Nejen v tom samotném křestním úkonu. Jen když jsme skutečně misijní církví, máme nakonec koho křtít. Kéž bychom letos ještě více činili Ježíši jeho učedníky!
Pavel Coufal, předseda VV BJB
Pavel Coufal, předseda VV BJB
Křest ano, církev ne? (Oti Bunaciu)
Přednáška z konference „Křtěte“, která se uskutečnila v Brně 11. května letošního roku. Redakčně kráceno a upraveno.
Co znamená být křesťanem?
Křesťanství nezačíná tím, že jste občanem nějaké tzv. křesťanské země, ale začíná vírou v Krista a pokáním. Být křesťanem pro nás znamená něco jiného než pro lidi, kteří žijí v tzv. křesťanských zemích, kde jsou téměř všichni pokřtění, ale nemají osobní víru. Pro nás jsou víra a pokání důležité. Věříme, že aby se někdo stal křesťanem, musí se změnit. Proto, když někdo přichází do našeho sboru a říká: „Chci být pokřtěný,” obvykle se ho ptáme na tři otázky:
1. Věříš v Boha a Ježíše jako svého Spasitele?
2. Kdy jsi uvěřil?
3. Od té doby, co jsi uvěřil, změnilo se něco ve tvém životě?
Pokání pro nás znamená změnu způsobu života. Není to však nic magického. V ponoření do vody není žádná magie. Musíte vstoupit na tu duchovní cestu a potom o tom vydávat svědectví lidem okolo nás. Proto pro nás jako baptisty není myšlenka rozdílu mezi svátostí a symbolem jen jakousi teoretickou záležitostí. Jednáme podle Kristova příkazu.
Křest je skutečně spojen s tím, že patříme do Kristova těla. Pokud v době staré smlouvy patřit do Božího lidu znamenalo být k němu připojen skrze obřízku, nyní v době nové smlouvy jsme připojeni skrze víru a křest. Zákon je překonán milostí. Proto někteří teologové z doby reformace dělají paralelu mezi obřízkou a křtem, i když ví, že to není to stejné. Ve Starém zákoně byla obřízka vyžadována, dnes již není, nyní jde o víru v Krista. Takto rozumím tomu, že být v Kristu znamená být součástí společenství Božího lidu. Proč? Kristus vystupuje jako nový Izrael. Takže skrze víru v Krista jsme zahrnuti do Krista a stáváme se Božím lidem. Proto je pro nás, jako pro baptisty, členství ve sboru spojené s křtem. Není to o tom, že členství v církvi tě zachraňuje. Ale pokud jste včleněni do nového Božího lidu, jste členy místního sboru.
Je tam vždy napětí mezi teologií církve a pozemskou realitou církve. Pokud jste např. členy církve v Brně, musíte zde jako občané platit daně, musíte se registrovat jako náboženská společnost, musíte splňovat požadavky zákonů této země. Tyto požadavky nejsou v Bibli, ale musíte je plnit, pokud chcete mít modlitebnu a setkávat se v ní. Proto musíme být vždy pozorní, jak dáváme do souladu biblický pohled na církev jako Boží lid s těmito pozemskými omezeními. Pro nás jako pro Kristovo tělo je ale ta duchovní dimenze základní a nejdůležitější.
Apoštol Pavel používá nádherný obraz církve jako Kristova těla. A to úplné tělo se skládá z různých částí. Potřebujete oči, ruce, nohy, každou část. Ty části, které nejsou moc vidět, jsou důležité. Ta pozemská stránka církve se jeví vždy jako velmi naléhavá. Potřebujeme peníze na provoz církve a můžeme pak být v nebezpečí si myslet, že církev není o těch duchovních věcech, ale o těch penězích. Nechci to oddělovat, ale vždy se musíme ptát: co naše jednání říká o tom, kým jsme duchovně.
Musíme si také dávat pozor na jednu věc. Hodně zdůrazňujeme obrácení, a já si myslím, že je to správně, spasení má zachránit od trestu a odsouzení. Bez Krista jsi ztracený. A pokud jsi ztracený, tak nakonec budeš odsouzený na věčnosti. Ale když někteří lidé přijmou Krista, co dělají? Přidají se do církve a jen sedí na židli, a musíte si dát pozor, abyste si náhodou nesedli na jejich židli, to by byl velký problém, protože to je jejich židle na celý život.
Jako církev bychom měli stále růst a musíme pomoci našim členům, aby tomu rozuměli. My nejsme jenom zachráněni z něčeho, čemu se říká peklo, ale jsme spíše spaseni pro nový život. A ten nový život je svědectvím pro tento svět. Jak lidé v Brně uvidí Krista? Vy můžete být tváří Kristovou, rukama a nohama tam, kde jste. Nejsme zachráněni jen z odsouzení, ale jsme spaseni proto, abychom byli světlem a svědky v tomto světě. To, jak se to svědectví děje, už je na vás. Pro někoho to může být velmi drahé, může ho to hodně stát. Křest ale není cíl, není to konečná stanice ve spasení, je to začátek cesty, kterou začínáme s Bohem, a křest je na té cestě důležitým bodem. Je to znamení toho, že někomu a někam patříme, že jsme součástí.
Musíme být pokřtěni? Protože spasení není skrze křest, ale skrze pokání a víru v Krista. Moje odpověď zní: ano, musíme být pokřtěni, protože Ježíš byl pokřtěn, a Pavel tomu rozumí jako připojení k novému Božímu lidu.
Můj otec, který byl kazatel a učil teologii, teď už je u Pána, říkával toto o křtu: „Křest tě nespasí, ale bez křtu nebudeš spasen.“ Samozřejmě tím myslel to, že když někdo uvěří v Krista na lodi a ta loď se potopí a on tam utone, tak jeho spasení není ve křtu. Ale pokud jste následovníci Krista v normálním prostředí, budete Krista následovat běžným způsobem. Protože pokud Ježíš nepotřeboval křest na odpuštění hříchu – protože žádné neměl – a přesto se nechal pokřtít, tak v jistém slova smyslu je křest součástí toho, že jsme následovníci, učedníci Ježíše Krista.
(Otázka nutnosti vyučování před křtem). Filip se setkal s etiopským eunuchem, který jel na voze, četl proroka Izajáše a měl spoustu otázek. Nebyl pokřtěn Filipem za třicet sekund. Něco ve stylu: „Tak zvedněte ruku a já vás pokřtím.“ Abyste měli víru, musíte tomu učení rozumět. Víra není jen emocionální reakce. Já vím, že i my na ty emoce dáme, protože nejsme jenom racionální bytosti, jsme také emocionální. Když však lidé přijímají Krista, musí vědět, co dělají, i když v tom jsou emoce. Myslím, že opravdu záleží na tom, z jakého kontextu člověk přichází. Pokud nějaké dítě vyrůstá v církvi a chodí do nedělní besídky a všechno tak nějak teoreticky zná, nemusí být dlouze vyučováno, ale musí prožít obrácení. Ale pokud někdo přichází ze světa, který je velmi sekulární (chápu, že takto to hodně Čechů má), potřebují vyjasnění, kde jsou a čemu věří, a proto je důležité tyto lidi před křtem učit. Samozřejmě je nemusíte vzít na univerzitu, aby se z nich stali křesťané, ale potřebují vědět, k čemu se rozhodli.
<div id="rozhovor-dr-otniel-bunaciu" class="anchor"></div>
Přinášíme rozhovor s Markem Chvátalem a Reném Raszkou z projektu HledamBoha.cz, který už několik let funguje v českém online světě jako přístaviště pro lidi hledající na internetu a sociálních sítích odpovědi na různé duchovní otázky. Marek Chvátal je ředitelem projektu, René Raszka má na starosti komunikaci s církvemi.
Mohl byste nám představit smysl a cíl projektu HledamBoha.cz, a lidi, kteří za ním stojí?
Marek Chvátal: Posláním HledamBoha.cz je dát lidem možnost poznat Ježíše, provázet je v duchovním růstu s využitím online nástrojů a propojit je s lokální církví. Veškerá naše práce má svůj základ v následování Ježíše Krista, Ježíš zůstává naším vzorem ve způsobu, jakým můžeme přicházet k lidem: bez předsudků je potkat tam, kde se nachází, a laskavě a trpělivě jim ukazovat na Boha Otce. “Ježíš v centru” je také klíčem a měřítkem pro spolupráci s církvemi.
René Raszka: Proto mezi námi najdete křesťany již z 15 denominací. Opakovaně žasnu nad tím, jak je to možné. Srdcem služby je již přes 50 dobrovolníků, kteří se naučili naslouchat a klást dobře otázky. Jejich cílem je sdílet evangelium laskavě a srozumitelně. Slyší příběh hledajícího, pomáhají dotazováním, aby se ve svém příběhu zorientoval a vlastním životem pak ukazují na svou naději, na Ježíše.
S kolika lidmi se vám podařilo navázat kontakt?
Marek Chvátal: Jsou to již tisíce lidí a jejich počet stále narůstá. Vloni to bylo okolo 3000 lidí, letos to bude možná dvojnásobek. Je pro nás skvělou zprávou, že lidem dává smysl mluvit s křesťany, zajímat se o jejich duchovní život. Dostáváme se do zvláštní situace. Máme nadbytek dotazů od hledajících, ale pokud jde o doprovázející křesťany, tak se dostáváme do tísně. I když, ne vždy jsou ty rozhovory příjemné. Mnoho lidí, avšak ne většina, nám přijde vysvětlit, jak jsme hloupí a mimo, pokud nás rovnou neodsoudí. Ale ani to není beznadějná situace.
Převládají jednorázové interakce s lidmi, kteří vás najdou? Jste otevření i dlouhodobější komunikaci?
Marek Chvátal: Některé komunikace trvají pár hodin a některé roky. Záleží na konkrétní potřebě. Pokud za námi přijde někdo rozlišit, zda si má okultně získat partnera, či nikoli, stačí na to pár otázek a hledající má jasno. Pokud někdo prožívá bolest a jen vyslovit ji mu zabere týdny, tak se komunikace protáhne. A my jsme připraveni hledajícím tento čas plně věnovat. V průměru může komunikace trvat měsíce. Ty mnohaleté nastávají např. tehdy, kdy hledající nechce do žádného společenství, ale taky nechce ztratit kontakt s někým, kdo ho podpoří třeba modlitbou a duchovním rozlišováním.
S jakými otázkami se na vás lidé nejčastěji obracejí?
René Raszka: Je to poměrně široká škála otázek a různých životních situací, trápení a problémů. Hledající u nás většinou využívají možnost komunikovat anonymně, a proto jsou ochotni jít do hloubky a svěřit se víc, než by byli ochotni někomu naživo. Jedna skupina otázek vychází přímo z našeho názvu, tedy otázky na Boha, duchovno, křesťanství, Bibli, apod.
Druhá skupina jsou případy, kdy nám píší lidé osamocení, hledající smysl života, kteří prožívají nějakou životní krizi nebo otřes, jako například problémy ve vztazích, v rodině, úmrtí někoho blízkého nebo vážné onemocněn, a ptají se “proč”?
Velkým tématem dnešní doby je prožívání strachu a úzkosti, a z toho plynoucí obavy, nejistota a deprese. Překvapivé je, že tu a tam se nám svěří i lidé, kteří bojují s nějakou závislostí, jsou oběťmi zneužívání, domácího násilí nebo se trápí sebepoškozováním - v takových případech nabízíme pomoc odborných terapeutů a spolupracujeme s krizovou linkou.
A zvláštní skupinou jsou lidé, kteří ze svého pohledu prožili nějaké zklamání v životě víry, ať už zranění od jiných věřících lidí nebo pocit, že je zklamal Bůh, a mají potřebu své zklamání či zlobu nějak ventilovat.
Jak funguje spolupráce s církvemi? Plánujete do budoucna projekt ještě rozšiřovat?
René Raszka: Spolupráce s církvemi je pro nás klíčová a funguje na několika úrovních. Předně, HledamBoha.cz není alternativou k církvi, ale mostem do církve. S tím souvisí, že naše služba je “online”; a má své limity. Když se hledající na základě kontaktu s námi rozhodne, že chce věřit Bohu a navázat vztah s dalšími věřícími lidmi, tak jej potřebujeme předat do konkrétních rukou nějakého lokálního sboru církve v místě bydliště dle výběru hledajícího.
Dále v církvích hledáme dobrovolníky, kteří by se zapojili do naší služby jako ti, kteří hledající doprovázejí v online rozhovorech a kurzech. Mezi křesťany v církvích hledáme také tzv. Patrony;, kteří by se za nás modlili a případně nás podporovali i finančně. Protojsme s církvemi v kontaktu a od počátku letošního roku jsme vedení všech církví sdružených v Ekumenické radě církví ČR začali oslovovat s nabídkou vstoupit s námi do Partnerství.Ke dni, kdy vzniká tento rozhovor, jsme již Memorandum o partnerství uzavřeli s šesti církvemi a čtyřmi katolickými diecézemi. Další partnerství jsou v jednání. V partnerství jsme také s Univerzitním křesťanským hnutím a spolupracujeme s řadou tuzemských i zahraničních misijních organizací. Záštitu nám také udělila Ekumenická rada církví v ČR.
Marek Chvátal: Co se týče budoucnosti projektu, máme promyšlenou komplexní vizi rozvoje naší služby do roku 2030. Důvodem je, že počty hledajících, kteří se na nás obracejí, za poslední tři roky meziročně skokově rostou a vše nasvědčuje tomu, že budou i dále růst. Vidíme v naší službě velký potenciál a poslání.
Trochu z jiné strany – jaké podmínky musí člověk splňovat, aby se mohl stát průvodcem?
René Raszka: To je velmi dobrá a klíčová otázka, protože naše služba stojí právě na průvodcích, kteří hledající doprovázejí. Proto se pečlivě věnujeme jejich výběru, školení a průběžnému vzdělávání. Základem musí být osobní poznání Ježíše a touha svou víru sdílet. Zájemce musí předložit doporučení svého mateřského sboru, vyplnit dotazník a absolvovat pohovor.
Pokud tyto tři kroky potvrdí potřebnou míru duchovní vyzrálosti adekvátní věku (hledáme průvodce již ve věku od 20 let, horní hranice není omezená), může se takový zájemce zapojit do několika úrovní školení. Z hlediska osobnosti uchazeče je důležitou schopností umění a hlavně ochota naslouchat.
Díky za rozhovor.
Veškeré informace o projektu naleznete na adrese www.hledamboha.cz.
Rozhovor za redakci vedla Magdalena Perec
Skrze křest jsme byli spolu s ním pohřbeni ve smrt, abychom i my, tak jako byl Kristus skrze
slávu Otce vzkříšen z mrtvých, vstoupili na cestu nového života. Ať tedy hřích nevládne ve vašem smrtelném těle, tak abyste poslouchali jeho žádosti, ani hříchu nepropůjčujte své údy za nástroje nepravosti, ale vydejte sami sebe Bohu jako ti, kteří byli mrtví, a ožili, a své údy vydejte Bohu za nástroje spravedlnosti. (Řím 6,4.12-13)
Rád bych vám položil tři otázky o křtu. Co potřebujeme vědět, když na toto téma přijde řeč?
(1) Co je křest?
Křest není tajuplné mystérium, kterému mohou porozumět jen vyvolení. Nemá žádnou magickou moc, která by z pohana mávnutím kouzelného proutku učinila křesťana. Nepůsobí tím, že se prostě vykoná. Polití vodou ani ponoření do bazénu ve tvém životě nic nezmění, pokud nepředchází a nenásleduje nic dalšího.
Protože křest je především symbol. Symbolické jednání, které jednoduchým a srozumitelným způsobem komunikuje smrt a nové narození, pohřeb starého člověka a počátek nového života s Kristem. Aby byl tento symbol opravdu výstižný, musí prožitek křtu navozovat hraniční čáru, životní předěl. Proto nestačí stříknout pár kapek, proto nestačí polít hlavu. Teprve důkladné ponoření přiléhavě ilustruje, oč ve křtu doopravdy jde.
Křest svou formou ilustruje smrt a pohřeb – člověk se noří do vody a chvíli není vůbec vidět. Zmizel z tohoto světa, není tu - byl jako mrtvý pohřben. A pak se náhle ve zlomku vteřiny vynořuje, a protože ten starý zemřel a byl právě pohřben, toto je nový člověk, nové stvoření v Kristu.
(2) Potřebujeme křest?
Možná vás napadne: A proč vlastně by něco starého mělo umírat? Nestačí, když se budu snažit Boha poslouchat a žít podle toho, jak si on přeje? Ano, vím, že jsem hříšný, ale když se budu hodně snažit, mohu to přece zvládnout.
Odpověď je jednoduchá: Daří se ti to? Nemáš tu zkušenost, že hřích nám vládne a my nejsme schopni mu vzdorovat? Příklad: jsem s někým ve sporu, dohadujeme se, jsem rozčilený čím dál víc a napadne mě zlobná reakce, výsměch, kterým druhého usadím. Vyslovím to, ale ještě než dořeknu, už vím, že to bylo špatně, že jsem druhého nechtěl urazit, že jsem to vlastně vůbec nechtěl říct – ale už je pozdě. Ponižující slova byla vyslovena a mě zbývá jen lítost nad tím, jak jsem se zachoval.
Něco podobného prožil i apoštol Pavel: „Nalézám tedy tento zákon: Když chci činit dobro, je při mně zlo. Podle vnitřního člověka radostně souhlasím se zákonem Božím. Vidím však jiný zákon ve svých údech, který bojuje proti zákonu mé mysli a činí mě zajatcem zákona hříchu, jenž je v mých údech. Já nešťastný člověk! Kdo mne vysvobodí z těla této smrti?“ (Ř 7,21-24).
Hřích vládne našemu tělu, jednáme zle, i když víme, že to je špatně. Prostě si nedovedeme pomoci. Jakoby něco ovládlo naše myšlení a jednání. Existuje parazit, který „přeprogramuje“ svého hostitele tak, aby jednal sám proti sobě?
V jednom dokumentu o přírodě a mravencích popisovali parazita jménem jaterní motolice. Rozmnožuje se pouze ve vnitřnostech ovce, ale jak se tam dostane, když z ní následně vyjde v trusu ven? Dělá to tak, že napadne mravence, doslova se mu dostane do hlavy, a tam dokáže pozměnit jeho nervovou soustavu. Díky této modifikaci se mravenci nechovají normálně, ale jsou jako v transu. Vylezou na vrcholky trav a zde znehybní. Pasoucí se ovce je pak snadno sežere a tímto způsobem se parazit opět dostane ke svému hostiteli. Je to ilustrace skutečnosti, která platí v duchovním světě. Bůh stvořil člověka dobrého. Pronikl do nás však parazit jménem neposlušnost a hřích, od dob Adama v nás přežívá a vede nás od Boha pryč – to znamená do záhuby. Jako omámený mravenec leze na vrcholek stébla, kde ho sežere ovce, tak člověk pod vlivem hříchu dělá to, co mu škodí. „Nerozumím tomu, co dělám; vždyť nedělám to, co chci, nýbrž činím to, co nenávidím.“ (Řím 7,15)
(3) Jak ven z bludného kruhu?
Motolici dokážeme odhalit a zjistit, jak funguje. Působení hříchu není třeba dlouze objevovat, je v Písmu popsáno do detailu. Bůh nás před tímto parazitem varuje a také nám poskytl účinný léčebný postup. Je jím smrt starého člověka a nový život v Kristu. Tuto změnu, tento obrat představuje křest. Samozřejmě, aby měl smysl a nebylo to pouhé vykoupání, musí mu předcházet to, co je podstatné, totiž rozhodnutí pro Krista - nové narození z Ducha svatého.
Dospíváme k závěru, že křest je symbol, ale není jenom symbol. Není to jeden z úkonů, které má člověk v nějakém věku udělat, aby si mohl odškrtnout, že je křesťan a že splnil Boží požadavky. Apoštol Petr vysvětluje: „křest i vás nyní zachraňuje, ne jako odložení tělesné špíny, nýbrž jako odpověď dobrého svědomí Bohu.“ (1.Pt 3,21) Nejde o to umýt se a spláchnout tělesnou špínu. Když se dáváš pokřtít, reaguješ na Boží pozvání a obracíš se k Bohu na základě vnitřního přesvědčení – svého svědomí.
Dobré svědomí dnes není žádaná komodita. Lidé svoje svědomí spíš otupují a potlačují, protože pokud si člověk svědomí nedělá, může si života užívat bez zábran. Slogan současnosti je žít bez skrupulí. Nevaž se, odvaž se. Až pozdě zjistíš, že ve skutečnosti jsi svázaný a přivázaný. Naproti tomu Bůh pouta hříchu rozvazuje a v Ježíši Kristu nám otevírá cestu ke svobodě. Vede tudy: přiznej Bohu čest a slávu, opusť světská myšlenková schémata, odvrať se od starých způsobů a forem jednání a vstup s Kristem na cestu nového života. Křtem.
Jarek Pleva, místopředseda VV
Výkonný výbor se zabýval na svém setkání přípravou Rady zástupců sborů, která se uskuteční v sobotu 2. listopadu 2024 v Brně. Mezi hlavní témata patří rozhovor o společných misijních cílech a vzdělávání v rámci BJB.
Odbory a komise
Komise pro dokumenty se sejde v říjnu a připraví podněty pro rozhovor na RZS ohledně sborových řádů a především otázce usnášeníschopnosti shromáždění členů sboru.
Na setkání odboru mládeže byl zvolen bratr Pavel Mrázek na další tříleté období jako předseda tohoto odboru.
Bratr Vladimír Zeman informoval o činnosti misijního odboru a své letní cestě do USA za účelem navázání kontaktů s partnerskými sbory. Na vedoucího misijního odboru se mohou obracet sbory, které mají zájem o spolupráci s americkými týmy na svých letních aktivitách. Pokračuje také příprava Inspirace 2025 (společného výjezdu za účelem misijní inspirace za baptisty v Estonsku a Lotyšsku). Program Cesta obnovy dále probíhá s ostravským sborem, do budoucna se zvažuje také kratší verze tohoto programu.
Odbor sester plánuje setkání manželek kazatelů, misijních pracovnic a také manželek misijních pracovníků, které se uskuteční v termínu 30. 4. - 2. 5. 2025 v Bratislavě.
Uskutečnilo se setkání B7 - předsedy, tajemníka a vedoucích všech odborů. Plánujeme setkání všech spolupracovníků odborů BJB o víkendu 8. - 9. listopadu v Litoměřicích.
V rámci komise pro vzdělávání se připravuje nový cyklus vzdělávacího programu Timoteus s označením TIMOTEUS 2. Bude zaměřen jak na přípravu duchovních vedoucích, kteří slouží výkladem Písma (kazatelů, laických kazatelů, starších, vedoucích mládeže apod.), tak těch, jsou zapojeni do misie (misijní pracovníci, zakladatelé sborů). Bližší informace budou rozeslány na sbory a prezentovány na říjnové konferenci mládeže a listopadové Radě zástupců sborů. Bratr Pavel Coufal informoval o proběhlé Letní škole BJB, které se zúčastnilo 13 účastníků + jednotliví vyučující. Jsme vděčni litoměřickému sboru za poskytnuté zázemí.
VV dále hovořil o dalším vzdělávání na školní rok 2025/26, v jednání je kurz pro pracovníky s dětmi ve spolupráci s Dětskou misií a kurz pastorace ve spolupráci s ETS.
Tajemník informoval o žádosti zpěvníkové komise o doporučení nových písní pro vznikající zpěvník, sbory mohou poslat své podněty do konce roku 2024 na tento odkaz.
https://forms.gle/bLezUaYBncK4Mbtj6.
Sbory a kazatelé
- Bratr tajemník se zúčastnil instalace bratra Miloše Matyse v Liberci (22.9.), bratr předseda byl na instalaci bratra Jordana Hallera ve Zlíně (29.9.) a chystá se do Olomouce na instalaci bratra Davida Slámy (24.11.). Za všechny tyto bratry jsme vděční a modlíme se za jejich službu.
- VV dále hovořil o sborech, které nemají kazatele a potřebují více pomoci a nebo se nachází ve specifických situacích (jako sbor v Děčíně).
Finance
- Sbírka na podporu Ukrajiny - do RZS je možné žádat o spoluúčast na sborových projektech na podporu Ukrajiny. Finance, které nebudou využity na konkrétní projekty, budou zaslány do konce roku ukrajinské baptistické jednotě.
- Sbírka na postižené povodněmi - k datu jednání VV byla k dispozici částka 570.000,- Kč a stále ještě přichází další prostředky. Okamžitě po povodních byly skrze sbory Šumperk a Vikýřovice zapůjčeny nově zakoupené i naše původní vysoušeče, rozjela se přímá pomoc postiženým rodinám skrze darovací smlouvy a spolupracující křesťanské organizace (KS Jeseník, AS Šumperk / Krnov). Děkujeme všem, kdo sbírku podpořili a v rámci svého volna a možností se zapojili do odstraňování přímých následků povodní. Celkové vyúčtování sbírky a poskytnuté pomoci očekáváme do konce listopadu.
- VV souhlasil se záměrem mimořádné půjčky 10 mil. Kč pro sbor BJB Brno za účelem nákupu nemovitosti pro misijní službu v Brně-Bystrci, do termínu RZS bude probíhat písemné hlasování sborů.
- VV schválil změny úvazků v rámci sboru BJB Vysoké Mýto, plnou dotaci pro sbor Olomouc - nového kazatele bratra Davida Slámu a poloviční dotaci na úvazek administrátora sboru BJB Děčín bratra Jarka Plevu.
Ostatní
- V rámci příprav Konference BJB v roce 2025 byl vybrán vítězný výtvarný návrh. Téma konference “MISSION POSSIBLE / JSME POSLÁNI” bude představeno v rámci RZS v Brně.
- Připravuje se kniha z historie BJB o perzekuci církve, pracovní setkání autorů se uskuteční 5. listopadu v Praze.
- VV vzal na vědomí partnerství BJB s projektem HledamBoha.cz; sbory posílají údaje o svých kontaktních osobách pro tento projekt.
Ekumena a EBF
- Na sbory byla zaslána informace o akci “Církev spolu”, kterou ve spolupráci čtyř denominací (Apoštolská církev, Bratrská jednota baptistů, Církev bratrská a Církev Křesťanská společenství) pořádá Křesťanská misijní společnost. Konat se bude 1.5.2025 v Praze. Podrobnosti a přihlášky najdete na https://kmspraha.cz/cirkev-spolu.
- 9. září se uskutečnilo setkání předsedy, místopředsedy a tajemníka VV s předsednictvem rady CB v kanceláři VV BJB, jsme vděční za přátelský a konstruktivní rozhovor o společném poslání a službě křesťanů v naší zemi.
- Pavel Coufal podal informaci o návštěvě a službě na Československé baptistické konvenci v USA a Kanadě, které se zúčastnil s manželkou ve dnech 5.-7.7. v Meadville, Pennsylvánie, USA.
- Připravujeme návštěvu prezidentky Československé baptistické konvence sestry Ruby Mikulencak a dalších dvou hostů. Návštěvy sborů, které byly podpořeny z misijního fondu této konvence, se předběžně uskuteční v druhé polovině března 2025.
- Bratr tajemník informoval o činnosti Ekumenické rady církví a aktuálních otázkách, které se v rámci ekumenické spolupráce řeší. Na listopadovém valném shromáždění, které bude mj. volit nového generálního sekretáře, zastoupí BJB bratři předseda, tajemník a doplní je sestra Iveta Procházková.
- Bratr Pavel Coufal informoval o Koncilu Evropské baptistické federace v Budapešti. Spolupráce baptistů v rámci regionu EBF se rozvíjí v oblasti humanitární pomoci (AID program), podpory národních zakladatelů sborů Mission Partnership (nový vedoucí Cesar Sotomayor) aj. Na IBTS v Amsterdamu nastoupil nový ředitel Enoh Šeba z Chorvatska. Na koncilu zazněly také prosby o pomoc na Ukrajině, v Arménii a Libanonu. 20.-22.3.2025 se ve Varšavě uskuteční konference baptistických jednot střední a východní Evropy “Acts 1:8” (networky: vedoucí jednot, zakládání sborů, práce s mládeží, vzdělávání, sociální práce). Koncil EBF 2025 se uskuteční, dá-li Pán, v Ammánu, Jordánsko.
Další jednání VV se uskuteční 19/11/2024 a 28/1/2025
Letní škola v Litoměřicích
Ve dnech 28.7.-1.8. 2024 se konala již třetí Letní škola BJB. Tentokrát jsme byli hosty litoměřického baptistického sboru, který nám poskytl nově vybudovanou přístavbu sborového domu. Naše čtyřdenní setkání jsme letos zaměřili na studium života a díla Pána Ježíše Krista, s důrazem na chronologický přehled, dobové pozadí, a zasazení do celkové zvěsti Božího slova. Shrnout život a dílo Pána Ježíše „od věčnosti do věčnosti“ během čtyř dnů není snadný úkol, ale věřím, že jsme se dostali k podstatným otázkám a vysvětlení klíčových událostí. Musím říct, že mě jako vyučujícího velmi povzbudily společné rozhovory nad Písmem.
Letos mezi nás opět zavítal vedoucí Misijního odboru BJB Vladimír Zeman, který nás velmi interaktivně zapojil do přemýšlení a sdílení o misii a zakládání sborů. Jsem také vděčný za pražského kazatele Marka Titěru, který vedl praktické vyučování o základních principech výkladu Bible a přípravě vyučování. Občerstvující (věřím, že nejen pro mě, jako vyučujícího) byl i workshop Jak číst Bibli s modlitbou (Lectio divina).
Každý den byl zarámován ranními chválami a modlitbami a večerními svědectvími (včetně dvou kazatelů, kteří mezi námi byli jako účastníci) a vzájemným sdílením. Jsem vděčný za 13 bratrů a sester z našich sborů, kteří vytvořili příjemné a radostné společenství. Už se těším na Letní školu BJB 2025, která by se měla konat, dá-li Pán, 27.7.-1.8. opět v malebném prostředí Beskyd v Konferenčním centru KAM.
Pár ohlasů účastníků:
“Velkým přínosem pro mělo bylo konečně si seřadit a uvědomit Ježíšův život: událost po události, chronologicky za sebou.”
“Bylo to zajímavé a interaktivní, Vláďa mě nadchl pro toto téma, zároveň byl prostor pro otázky…”
“Velmi užitečné, hlavně rady jak se dívat na různé druhy textu (podobenství x epištoly).
Lectio Divina byl super čas, díky za „donucení” do ztišení s Bohem, něco takového jsem potřeboval. … Svědectví kazatelů byla velmi zajímavá.”
letní škola BJB 2024 1.JPG
letní škola BJB 2024 2.JPG
Návštěva Československé baptistické konvence v USA a Kanadě
Ve dnech 5.-7. července letošního roku se konalo 111. setkání Československé baptistické konvence v USA a Kanadě, tentokrát v městečku Meadville v severozápadní Pennsylvánii, USA, v prostorách Allegheny College. Byli jsme spolu s manželkou pozváni, abychom se tohoto setkání účastnili za naši Jednotu. Československá baptistická konvence v USA a Kanadě (czskbc.org) má své historické kořeny na konci 19. století v Chicagu, kde se v té době koncentrovalo mnoho imigrantů z Čech a Slovenska.
Němečtí baptisté žijící v Chicagu usilovali o zasažení slovanských obyvatel evangeliem, a tak zde od přelomu 19. a 20. století vznikaly první české sbory. V následujících letech vyrůstaly nové sbory také v okolí Chicaga a na dalších místech USA a Kanady. V roce 1909 se konala první Slovanská baptistická konvence, které se účastnili kromě českých a slovenských i polští baptisté. O tři roky později členové rozhodli, že by čeští a polští baptisté měli rozvíjet svou práci samostatně. Od roku 1913 se tedy začala každoročně setkávat Československá baptistická konvence.
Konvence se nesoustředila jen na podporu duchovního života a služby vlastních sborů, ale také vysílala misionáře do Československa i dalších zemí. Později podporovala československé vysílání TWR, nebo vydávala časopis Slavná naděje (Glorious Hope). Od 90. let podporuje střídavě misijní projekty BJB v České republice a na Slovensku. V minulosti tvořily Konvenci desítky českých a slovenských místních sborů v USA a Kanadě, postupem času však národní a jazykové spojení sláblo, další generace již mluvily převážně anglicky a zapojovaly se do anglicky mluvících sborů.
V současnosti už v Konvenci není žádný sbor, kde by se pravidelně kázalo česky nebo slovensky. Stále se však rádi setkávají jednotliví bratři a sestry a jejich rodiny s českými a slovenskými kořeny, roztroušení nyní na různých místech Spojených států a Kanady. Konvence tak má před sebou uvažování o své další cestě. Povzbuzující však je, že členové mají stále zájem společně podporovat misii a mladší generace touží pokračovat ve společném setkávání. Do vedení Konvence je v současnosti zvolena jako předsedkyně dlouholetá misionářka v Africe sestra Ruby Mikulencak a bratr tajemník Darko Siracki.
Během letošního setkání konvence jsem měl možnost posloužit sérií tří kázání, ve kterých jsem se věnoval výkladu velekněžské modlitby Pána Ježíše z Janova evangelia 17. kapitoly. Také jsem na setkání bratrů hovořil o životě a službě naší Jednoty, a manželka Jitka hovořila na setkání sester (její zpráva najdete na konci Zpravodaje v části Odboru sester). Těšíme se ze vzájemných bratrsko-sesterských vztahů a společné touhy sloužit evangeliem. Bratři a sestry z Konvence posílají srdečné pozdravy do všech našich sborů. Těšíme se také na návštěvu sestry Ruby Mikulencak, dá-li Pán, v příštím roce.
Pavel Coufal
Otevření školky
První děti vstoupily do školky Pramínek v pražských Řepích 2. září. Sbor BJB Praha - Církev XXI. století tak s vírou vyslyšel Boží povolání otevřít zařízení pro nejmenší děti, které chce již od brzkého věku vést, vyučovat a vychovávat k lásce k Bohu a jeden k druhému. Je to nelehký úkol, s kterým pomáhá skvělý tým chův – křesťanek z našich církví.
„Od Boha jsem prožila jasné povolání vstoupit do této služby navzdory mnoha otázkám, které jsem Bohu pokládala. Bůh je věrný a dává odpovědi, řešení a otevírá možnosti, které nás možná někdy ani nenapadnou.“
Děti jsou opravdu maličké (některé budou slavit své druhé narozeniny tento podzim) a téměř všechny se musely poprat s odloučením od svých rodičů. I my chůvy se denně se učíme trpělivosti, pochopení, přijetí a utíráme spoustu slz.
Teď už máme za sebou první měsíc a jsme moc pyšné na „naše“ děti, kterých máme v současnosti 15, že udělaly velký pokrok. Spousta z nich už má za sebou úspěšnou adaptaci a nyní se posouváme k dalšímu kroku – chceme je vyučovat Boží pravdě, modlíme se s nimi, čteme z Bible, zpíváme křesťanské i jiné dětské písničky a máme z dětí opravdovou radost.
Děti se každý den něco nového naučí a my se nemůžeme vynadívat na to, jak skládají své ruce k modlitbě. Postupně nabíráme další děti, chceme naplnit naší kapacitu 24 dětí. Práce je pro nás fyzicky i mentálně často náročná. Vidíme v ní ale velký smysl.
Eliška Živorová
Nový ročník Timoteus
Je téměř neuvěřitelné, jak ten čas letí, ale je to tak: tento školní rok je posledním rokem pro studenty programu Timoteus. Právě studují Homiletiku (přípravu a přednes kázání) a ještě je čeká Úvod do služby v církvi a pak závěrečné shrnutí přínosu studia pro jejich život a službu. Jsem rád, že někteří současní studenti mají touhu dále pokračovat ve studiu na Institutu TCM v programu MA. Dobrá zpráva: ve spolupráci s Komisí pro vzdělávání a Institutem TCM připravujeme nový ročník tříletého programu s názvem Timoteus 2. Měl by zahrnovat kurzy: Činění učedníků, Metody výzkumu, Hermeneutika, Starý zákon, Nový zákon, Homiletika, Misijní teologie a Úvod do služby v církvi, dvě týdenní letní školy a 2-3 sobotní studijní setkání za rok. Rádi bychom odstartovali o příštích prázdninách Letní školou BJB (27.7.-1.8.2025).
Opět budeme chtít, aby každého studenta během studia doprovázel kazatel, starší sboru nebo jiný duchovně zralý vedoucí. Brzy budeme posílat bližší informace do sborů, aby mohly na jaře 2025 proběhnout přijímací pohovory. Osobně jsem velmi povzbuzený našimi současnými studenty a těším se na další pokračování v rámci Timotea 2. Přemýšlejte ve sborech, koho byste chtěli k tomuto studiu povzbudit. Jde nám o ty, kteřínejsou úplně na začátku cesty víry, ale jsou již zapojeni do nějaké služby duchovního vedení druhých, jako např. kazatelé, starší, vedoucí mládeží nebo třeba misijní pracovníci či pracovnice.
Pavel Coufal
Koncil EBF
Evropská baptistická federace se skládá z 59 baptistických jednot v 52 zemích, které sdružují přibližně 800 000 členů. Do této široké rodiny patří i baptisté v zemích Střední Asie a Blízkého Východu. EBF není nadřízeným orgánem národních jednot, spíše vytváří prostředí pro setkávání, vztahy, spolupráci a vzájemnou pomoc pro růst Božího díla v tomto regionu.
Týmy EBF slouží v oblastech: Svoboda a spravedlnost, Migrace, Misie a evangelizace, Misijní partnerství, Teologie a vzdělávání, Mládež a děti. Koncil EBF se setkává každý rok obvykle v září a účastní se ho přes sto zástupců národních jednot, IBTS (International Baptist Theological Seminary v Amsterdamu) a spolupracujících organizací.
Letošní koncil se konal 25.-28. září v Budapešti. Program byl opravdu bohatý: společně jsme uctívali Boha při bohoslužbě, projednávali jsme zprávy o činnosti v oblastech společné práce, slyšeli (a viděli) jsme svědectví o tom, co Bůh dělá na různých místech regionu EBF. Zaznělo několik výzev k pomoci v oblastech, kde lidé trpí (Ukrajina, Libanon, Arménie). Na koncilu je mnoho prostoru pro setkávání a vzájemné rozhovory - při společných programech, v networcích nebo při neformálních příležitostech třeba u kávy. Maďarští baptisté nám k tomu všemu připravili velmi příjemné prostředí. Příští rok, dá-li Pán, se bude konat Koncil EBF v Ammánu v Jordánsku.
Pavel Coufal
Instalace ve Zlíně
Dne 29.9. proběhla ve zlínském sboru slavnostní bohoslužba, na kterou jsme se léta těšili. Byla to neděle plná radosti a vděčnosti Pánu Ježíši Kristu za jeho věrnost - náš sbor má po tříletém čekání a modlitbách opět svého kazatele. Bratr Jordan Haller prožil své povolání do služby církvi od září začíná spolu s celou svou rodinou své působení ve Zlíně.
Tato událost byla mimořádná sama o sobě, její význam ale ještě více podtrhla osobní přítomnost třech předchozích kazatelů našeho sboru: bratří Miloše Šolce, Jana Titěry a Marka Titěry. Všichni přednesli své osobní poselství pro sbor i pro bratra Jordana. Slovem povzbuzení posloužil také bratr předseda VV Pavel Coufal. Vrcholem bohoslužby pak byly modlitby všech bratří kazatelů a starších za bratra Jordana.
Období bez kazatele bylo pro nás zvláštním časem služby, kdy mnozí vystoupili ze svých "komfortních zón" a zaplnili mezery v práci, které vznikly po odchodu předchozího kazatele bratra Marka Titěry do pražského sboru Na Vinohradech. S příchodem Hallerových pak nastává nové období, na které se velice těšíme. Prosíme o modlitby za naši novou kazatelskou rodinu i za vytvalou službu celého sboru v místě, kam nás Pán postavil.
Martin Skoumal, starší sboru BJB Zlín
Instalace v Liberci
Měl jsem moc velkou radost, že jsem se mohl společně se staršími sboru modlit v neděli 22. září za službu bratra Miloše Matyse na jeho instalaci v Liberci. Slavnostního shromáždění se zúčastnili také zástupci okolních sborů i široké liberecké ekumeny. Sbor se nyní schází z důvodu havárie vody v náhradních prostorách libereckého sboru CASD a tak nás pozdravil i místní kazatel, který nás tak přivítal “u nich doma”.
Bratrovi Milošovi a celé jeho rodině přejeme Boží milost a požehnání v jeho nové službě a jsme rádi, že rozpoznal toto Boží povolání pro tento čas. Věřím tomu, že jeho služba bude povzbuzením pro život celého libereckého společenství a přejeme jim, aby se již brzy mohli vrátit zpět do svých prostor.
Jan Jackanič, tajemník VV
Sbírka pro Svatou Helenu pomohla potřebným
Milí bratři a milé sestry, chtěl bych poděkovat vám všem, kdo jste přispěli na sbírku na odstranění následků krupobití, které zasáhlo začátkem června českou obec Svatá Helena v Rumunsku. Ve sbírce se vybralo celkem 443.732 Kč, které jsme zaslali vedení obce. Nad rámec vyhlášené sbírky jsme poskytli prostředky z krizového fondu také našemu baptistickému sboru ve výši 250.000 Kč. Věříme, že jsme tak mohli pomoci nejen finančně, ale díky rychlé odezvě také duchovně a povzbudit tak všechny, kteří byli zasažení. Děkuji všem vám, kdo jste se vydali na místo osobně pomáhat a přivezli další materiální nebo finanční pomoc.
Jsem také vděčný za to, že jsme se mohli jako BJB stát partnery libereckého, plzeňského a karlovarského kraje a zprostředkovat zaslání jejich pomoci v celkové výši dalších 500.000 Kč. Děkuji těm, kdo se do zprostředkování zapojili a jsem rád, že jsme mohli být důvěryhodnými partnery i pro složky našeho státu.
Jan Jackanič, tajemník VV BJB
I v dalších měsících pokračujeme ve společných modlitbách za sbory a službu v rámci BJB.
Jednotlivé modlitební předměty jsou rozesílány na sbory vždy začátkem měsíce, ve Zpravodaji uveřejňujeme rozpis modliteb na následující čtvrtletí.
Aktuální modlitební předměty prosím zasílejte do konce předchozího měsíce na emailovou adresu info@baptist.cz
Děkujeme všem, kteří se připojují ke společným modlitbám za BJB.
40. týden, 2. - 8. října, Teplice
41. týden, 9. - 15. října, Uherské Hradiště
42. týden, 16. - 22. října, Vikýřovice
43. týden, 23. - 29. října, Vsetín
44. týden, 30. října - 5. listopadu, Evropská baptistická federace
45. týden, 6. - 12. listopadu, Vysoké Mýto
46. týden, 13. - 19. listopadu, Zlín
47. týden, 20. - 26. listopadu, Žatec
48. týden, 27. listopadu - 3. prosince, Odbor pro manželství a rodinu
49. týden, 4. - 10. prosince, Křesťanský bratrský sbor Čjinů
50. týden, 11. - 17. prosince, Myanmarské křesťanské společenství
51. týden, 18. - 24. prosince, Rozsévač
52. týden, 25. - 31. prosince, Československá konvence v USA a v Kanadě
Kemperence - týdenní pobyt mládeží BJB v Černé Hoře
Poslední týden prázdnin se již počtvrté uskutečnila „Kemperence“ – kemp a konference v jednom. Celkem bylo na akci zaregistrováno 84 účastníků (včetně vyučujících) ze 12 sborů BJB, Slovenska a jiných denominací, kteří se průběžně zúčastnili buď celé akce nebo alespoň několika dní.
Už tradiční náplní Kemperence jsou ranní vyučování a chvály, worskshopy, společné hry, volný program (deskovky, sporty, rozhovory), večerní shrnutí a ztišení s prostorem pro chvály, modlitby, svědectví a sdílení.
Letos jsme studovali Žalmy a vyučování mělo název „Kdekoliv jsi“. Soustředili jsme se na nejrůznější životní situace, kterými žalmisté procházeli a hledali životní a duchovní principy, které můžeme aplikovat i ve svých životech. Vyučování se ujala rada odboru mládeže a host Jiří Voborský z misijní organizace 10M.
Ve středu byl jako každý rok konferenční den, který je plný vyučování a volitelných seminářů. Hlavním tématem tohoto dne bylo „Duchovní boj“ a vyučování se ujal br. kazatel Miroslav Čížek toho času ještě kazatel v Olomouci.
Seminářů na témata „Jak se připravit na manželství?“, „Kdo Jsem?“, „Jak může dobrý Bůh dopouštět zlo?“ se ujali manželé Smilovi ml. Z Brna, David Plevka z Prahy 3 a Pavel Mrázek z ODM. Akci provázelo nejen neuvěřitelně teplé počasí (díky Bohu za bazén), ale také dobrá atmosféra podtržená skvělým jídlem, o které se postaral Tomáš Plevka z pražského sboru na Vinohradech.
KOMPAS – setkání vedoucích mládeží Pustá Rybná
Během posledního zářijového víkendu se na chalupě BJB Brno v Pusté Rybné konalo tradiční setkání vedoucích mládeží, a chalupa dosáhla maxima své kapacity. Zhruba 50 mládežníků, kteří jsou vedoucími nebo součástí týmu vedení, zastupovalo celkem 14 různých týmů (mládeží i dorostů).
Náplní vyučování bylo zvolené téma „Odpadlíci“ – zamýšleli jsme se nad příčinami odpadnutí mladých věřících od víry a co s tím můžeme a nemůžeme dělat. Vyučování se v pátek večer ujal Vladimír Zeman z misijního odboru a v sobotu Jaroslav Pleva, oběma velmi děkujeme. Byl zde čas pro jednotlivé týmy – pro jejich rozhovory a plánování, ale také pro sporty, sdílení a modlitby.
Během víkendu proběhla také volba vedoucího odboru mládeže – jediným kandidátem byl Pavel Mrázek, který byl opětovně zvolen 100% hlasů pro další tříleté
období.
Pozdravy sester z USA
V červenci jsem měla příležitost účastnit se s manželem třídenní Československé baptistické konvence v USA a Kanadě, která se konala v univerzitním městečku Meadville v Pensylvánii v USA. Jsem vděčná, že jsem mohla osobně prožít to, o čem jsem dříve čítávala v časopise Glorious Hope vydávaném Českými a Slovenskými baptisty v Torontu – atmosféru křesťanské komunity, ve které se bratři a sestry všech generací vzájemně povzbuzují ve víře v Krista s vděčností za společné kořeny v Kristu i v národní identitě. Během společných dní bylo dost příležitostí na osobní sdílení, svědectví, vzpomínání na naše předky a jejich životní cesty.
Ženy „sestry“ se během víkendu setkaly na dvouhodinovém společném setkání, aby se vzájemně povzbudily. Začínaly jsme zamyšlením o vytrvalosti v nesení ovoce, modlitbou a písní Mohutné milosti proudy. Potom jsem měla příležitost krátce představit Odbor sester BJB České a Slovenské republiky, jejich vzájemnou spolupráci a užitečnou službu, která přináší ovoce a požehnání do našich sborů. Zmínila jsem se o pestrosti služeb žen v našich sborech a poděkovala za modlitby a podporu, kterou od členů konvence dostáváme. Program pokračoval prezentací nově zvolené prezidentky konvence Ruby Mikulencak. Představila práci misionářů v různých částech světa, které konvence podporuje. Na závěr se s námi jedna mladá sestra Američanka sdílela o tom, jak ji Bůh povolal na misii do České republiky, kam se během letošního podzimu přestěhuje.
Zaujalo mě svědectví manželů Kupishových, kteří Bohu slouží věrně dlouhá léta ubytováváním mezinárodních studentů ve svém domě, ve vzájemných rozhovorech jim svědčí o Bohu a přivádějí je do shromáždění svého sboru. Jiná sestra z Česka vyrůstala v pevně vedené ateistické komunistické rodině, ale z Boží milosti po přestěhování do USA uvěřila v Krista i se svou dcerou a letos se poprvé účastnily konvence.
Bylo velmi povzbuzující vidět, že mladá generace přebírá pochodeň a touží, aby každoroční setkávání pokračovalo. Během konvence byl zajištěn i program pro děti, ze kterého byly děti nadšené a na závěr nám předvedly nacvičenou píseň.
Letošní 111. setkání se z důvodu covidu uskutečnilo po pětileté pauze; účastnili se ho bratři a sestry žijící na různých místech Spojených států a Kanady. Kromě emigrantů přímo z bývalého Československa a jejich potomků bylo přítomno i hodně Slováků a Čechů původem ze Srbska, kteří emigrovali v důsledku války v bývalé Jugoslávii v 90. letech. Tam, kde nás spojují společné kořeny v Kristu, vládne jednota a touha po společenství. Díky Bohu za to. Sestry posílají srdečné pozdravy a vyprošují pro nás Boží požehnání.
Jitka Coufalová
Prázdninové pracovní setkání Odborů sester
Jistě mi dáte všichni za pravdu, že letošní léto bylo skutečně velmi teplé. A právě o jednom takovém horkém víkendu (30.8. – 1. 9 2024) se uskutečnilo pracovní setkání sester z českého a slovenského výboru OS.
Naše setkání proběhlo v penzionu nedaleko Rajhradu. Tato společná setkání už roky směřují do míst poblíž slovenských hranic, abychom si vzájemně vyjely trochu naproti.
Cílem setkání bylo jednak projít odpovědní anketu sester účastnících se letošní konference v Litoměřicích a zejména nás zajímalo co se jim líbilo, co ne, co by chtěly změnit a také, jaká témata by uvítaly na příštích konferencích.
Hlavním předmětem však byly otázky a úkoly, které se týkají přípravy konference na příští rok, která se uskuteční v Bratislavě opět první víkend v květnu od 2.- 4. května 2025.
Milé sestry, už nyní si můžete zapsat do svých diářů tento termín na příští rok a modlitebně podpořit přípravy konference, výběr lidí na workshopy, svědectví, výběr hudební skupiny a další služby, které jsou součástí takové akce.
Název konference je „Kristova vůně“ a vycházíme z textu z 2. Korintským 2,15.
Hlavní referát bude mít sestra Cristina Pokidko z Moldávie, která je místopředsedkyní EBWU, manželka kazatele – misionáře. Je to mladá žena, která umí velmi působivě předkládat svědectví podložená vírou.
Se sestrami z OS jsme měly příležitost se s ní osobně poznat během loňské konference EBWU v Rize v Lotyšsku.
Chtěla bych zdůraznit, že během konference bude sestra sloužit v ruském jazyce, protože se domníváme, že tomu bude rozumět i řada našich ukrajinských sester a pro české a slovenské účastnice bude zajištěný překlad do slovenštiny.
Proto bych chtěla už nyní pozvat také sestry z Ukrajiny, které navštěvují naše sbory, aby přijaly naše pozvání do Bratislavy na konferenci 2025.
Iva Hlavsová, za Odbor sester ČR
Pozdrav z církve Spasení z Českých Budějovic
Drazí bratři a drahé sestry, zdravím vás!
Léto uletělo, ani nevíme jak, podzim nastal a já jsem si vzpomněl, že jsem se chtěl podělit s tím požehnáním, které Pán Bůh dává nám zde v Českých Budějovicích i přes misijní odbor. Bylo toho spoustu, posílám jen pár fotek. Díky Bohu jsme mohli uspořádat spoustu různých akcí zaměřených na to, aby co nejvíce lidi vědělo o naší církvi (jsme rusko-ukrajinsky mluvící společenství).
Měli jsme tu tým z Ameriky (rusko-anglicky mluvící doktoři), takže jsme lidem nabídli možnost vyšetření a dozvědět se taky víc o Ježíši. Přišlo hodně lidí, skvělá svědectví, díky Pánu Bohu, někteří se modlili a činili pokání, věříme, že Bůh s nimi pracuje i dále.
Uspořádali jsme spoustu setkání, mládež a dorost jezdili na výlety všude možně, navštívili i další mládeže v Praze. Potom jsme měli možnost vést v Německu konferenci zaměřenou na děti přijaté do rodin (mladé lidi, dorost), Pán Bůh i během této akce využíval nás (náš tým), díky mu za to!
Když už jsme u toho, pracuji s 2 mladými bratry, už zkoušejí i kázat (oba chtějí sloužit, snažím se vést a i sám se učit od nich), tak mám obrovskou radost, jelikož vidím, že spousta lidi začíná využívat své duchovní dary!
Uspořádali jsme i kemp a moc nám pomohly peníze, které jsme od vás dostali, jelikož jsme díky nim mohli finančně pomoct dětem, které by se jinak nemohly zúčastnit, často se totiž stává, že je v rodině více dětí, a jejich maminka je na ně sama, takže by neměly možnost účasti.
Mám v srdci spoustu radosti, proto jsem se o ní s vámi takto chtěl podělit. A mockrát děkuji všem, kdo se modlí za České Budějovice! Za českou církev mam taky obrovskou radost! Hodně programu, mládež je aktivní! Super! Pokaždé když budete projíždět okolo Českých Budějovic, jste vítání!
Ať vám Pán Bůh žehná!
S pozdravem, Havrilov Andriy
V rámci našeho Odboru pro manželství a rodinu pořádáme řadu akcí pro manžele. Jsou to dobré příležitosti pro posílení a povzbuzení našich manželství, ale byla by velká chyba, kdybychom si mysleli, že jednou za čas společný víkend stačí. Ani s autem nestačí zajet jednou za rok na servisní prohlídku, ale je třeba ho přezouvat, dolévat kapaliny a pohonné hmoty a čas od času vyčistit. Jsou různé způsoby, jak můžeme průběžně o naše manželství pečovat. Jedním z nich jsou manželské skupinky, které jsou dobrým místem pro vzájemné sdílení, hluboké rozhovory i společné studium.
Pro společná zamyšlení využíváme témata týkající se manželství z knihy Nebyť sám od Davida a Teresy Fergusonových. Například přijetí, napomínání, náklonnost, vděčnost, ocenění, povzbuzení, něžnost atd. Jsme potěšeni společenstvím a povzbuzením, které tato setkání přináší.
Zde je pár odpovědí na dvě otázky:
Proč jste se rozhodli chodit na manželskou skupinku?
„Byli jsme osloveni a přizváni do začínající skupinky pro manželské páry a chtěli jsme poznat, jak i jiné páry zažívají a prožívají obdobné životní situace jako my. Dále je pro nás důležité mít i společenství, jako samo o sobě.“
„Rozhodla jsem se chodit na manželskou skupinku, protože bych ráda pracovala na našem
manželském vztahu a skupinku k tomu vnímám jako dobrou inspiraci.“
„Pro inspiraci od zkušenějších.“
Co vám skupinka dává? Vnímáte nějaký konkrétní přínos?
„Zkušenost a pohled jiných párů, kteří mají manželské zkušenosti vždy jinak dlouhé. Někdo má za sebou společných 30 let, někdo jen 3 roky.“
„Skupinka mi dává dobré návody, jak náš vztah budovat, na co si dát pozor, co ve vztahu pěstovat, čeho si všímat. Je to vždy množství užitečných rad, a pokud si z nich vezmeme k srdci byť i jen některé, které se nám podaří uvést do praxe, je to dobrá investice.“
„Jsem vděčný za prostor pro sdílení a vzájemnou podporu a modlitby. Můžeme sdílet své trápení a zkušenosti. Skupinka je obohacující, sami doma bychom na plno věcí nepřišli. Osobní setkání s pohostinností je vždy příjemnou chvílí.“
Vzdělávací konference Odboru pro manželství a rodinu
V sobotu 23.11. proběhne Vzdělávací konference Odboru pro manželství a rodinu, tentokrát na téma GENDER ve společnosti a církvi. Přednášejícím bude Jiří Kostelník, pastor Apoštolské církve v Kopřivnici. Tomuto tématu se věnuje již více jak deset let a postupně shromáždil řadu informačních zdrojů, z kterých skládá ucelený obraz o fenoménu jménem gender. Kromě teoretické části bude program věnovaný také praktickému postoji k této problematice v kontextu sborů a služby jednotlivým lidem. Konference proběhne opět v Pardubicích a je určena všem služebníkům v církvi, kteří se věnují nejen rodinám a manželstvím, ale také dětem, dorostu a mládeži i osobnímu růstu a pastoraci jednotlivců.
OMR - přehled akcí ve školním roce 2024/25
11.-13.10.2024 - Motivační víkend pro manželské páry – modul I – hotel Skalní mlýn u Blanska
18.10.2024 - pořad RUB a LÍC
23.11.2024 - Vzdělávací konference OMR, Pardubice – GENDER ve společnosti a církvi
28.11.-1.12. 2024 - Motivační víkend pro manželské páry – modul IV – Tatry, Ráčkova dolina
6.-8.12.2024 - Motivační víkend pro manželské páry – modul II – Penzion u Peňázů, Fryšava, Českomoravská vrchovina
13.12.2024 - pořad RUB a LÍC
25.1.2025 - Konference pro rodiče, Brno
10.-16.2.2025 - Národní týden manželství
14.2.2025 - pořad RUB a LÍC
14.-16.3.2025 - Motivační víkend pro manželské páry – modul III – hotel Emeran, Krušné hory
5.4.2025 - Konference pro rodiče, Cheb
11.4.2025 - pořad RUB a LÍC
6.-8.6.2025 - Motivační víkend pro manželské páry – modul I – hotel Emeran, Krušné hory
13.6.2025 - pořad RUB a LÍC
Marek Žitný
předseda Odboru pro manželství a rodinu
marek@zitny.cz, 608 60 10 29
Jak byste nám představili svoji službu?
Jsme platforma pro nezadané křesťany z protestantských církví ve věku 25 až 55+. Fungujeme pod záštitou Církve bratrské a Apoštolské církve, které tuto službu nezávisle na sobě začaly již od roku 2014. Chceme nabídnout prostor pro setkávání, sdílení a navazování přátelství. Baví nás pořádat pro nezadané různé akce, a tak je dostat na jedno místo, aby o sobě věděli a mohli se navzájem poznávat a povzbuzovat.
Co znamená název SINGLES+?
Singles znamená v angličtině svobodní nebo nezadaní. A znak + můžete brát jako plus, protože lidi neomezujeme věkem v té horní hranici, tedy nejsme jen pro mladší ročníky. Nebo může + znamenat kříž. Tedy věříme v Pána Ježíše, hledíme na Jeho kříž. A také + může znamenat já plus ty = společenství.
V čem se liší aktivity Singles+ od klasických seznamek?
Nejsme a nechceme být seznamka. Na našich akcích nenajdete aktivity typu rychlé rande. Také neomezujeme počet mužů a žen na akci, ani jejich věk. Nevytváříme tlak na to, abyste z akce odjížděli s deseti telefonními kontakty v kapse :) Nabízíme nezadaným bezpečný prostor pro sdílení a navazování přátelství. A to že se na akcích někdo seznámí (a děje se to), bereme jako příjemný bonus nebo další plus? :)
Zaujalo mě, že jezdíte již několik let pomáhat do našeho sboru v Broumově? Jak takový pobyt vypadá a čemu se věnujete?
Sbor BJB v Broumově je malé společenství z velké části složený ze starších lidí, kteří nemají dost vlastních sil na opravy a úpravy modlitebny, ale přesto vyhlíží a spravují sbor pro budoucí generace. Jezdíme tam pomáhat od roku 2017 většinou 2x za rok na prodloužený víkend. Nejdříve jsme spárovali cihlový sklep a teď pracujeme na dřevěném plotě. Sejde se vždy dobrá parta, v průměru nás bývá okolo deseti. Ráno po snídani bývá zamyšlení nad Božím Slovem a pak hurá do práce. Někdy pracujeme až do večera, jindy odpoledne zařadíme i vycházku nebo výlet. Večery trávíme spolu u táboráku nebo při rozhovorech. V neděli po shromáždění se rozjíždíme do svých domovů. Vždy najdeme v Broumově skvělé zázemí a jsme vděčně přijatí. Jsme za to moc rádi.
Kde najdeme aktuální pozvánky na další akce a více informací o dalších aktivitách?
Máme web www.singlesplus.cz a na něm najdete vše důležité. Pozvánky, přihlášky na akce a také blog se zajímavými myšlenkami, fotky z akcí nebo kontakty na pořadatele.
A jak se můžeme za vaši službu modlit?
Modlete se, prosíme, za moudrost, jak aktivity dál rozvíjet, aby byly pro účastníky co největším přínosem. Za nové ochotné služebníky, kteří by se zapojili do služby a za Boží požehnání do všech našich aktivit. Také prosíme o modlitby za všechny nezadané, aby je Pán Bůh povzbuzoval a oslovil, aby mohli najít to, co opravdu potřebují. Za modlitby jsme velice vděční.
za službu singles+ odpovídala Olga Horáková, ptal se Jan Jackanič
Zpravodaj Bratrské jednoty baptistů
Vydává Výkonný výbor BJB, Vinohradská 68, Praha 3
Redakční rada: Jan Jackanič, Pavel Coufal, Iveta Procházková
Jazyková úprava: Tereza Němejcová