Logo BJB v ČR

Úvodník

Milí bratři a milé sestry, jsem vděčná že Vás mohu pozdravit i v roce 2025. V tomto roce otevíráme nové téma “Učte” inspirované závěrem 28. kapitoly evangelia podle Matouše, ve které Pán Ježíš říká:

“Jděte tedy a čiňte učedníky ze všech národů, křtěte je ve jméno Otce i Syna i Ducha Svatého a učte je zachovávat všechno, co jsem vám přikázal. A hle, já jsem s vámi po všechny dny až do skonání tohoto věku.” (Matouš 28:19-20, ČSP)

V souvislosti s tímto tématem probíhá po celý leden až do misijní konference velká modlitební výzva, do které se díky Bohu zapojilo množství jednotlivců i celých společenství, a je to skvělá zpráva, protože v listu Jakubově máme zaslíbení, že “velkou moc má modlitba spravedlivého”. Přeju si, abychom (mnou počínaje) letos nezůstali jen u modliteb, ale abychom aktivně sdíleli evangelium a byli misionáři každý tam, kde se nacházíme. O tom mluví v tomto čísle ve svém kázání bratr David Plevka.

V prosinci se tradičně uskutečnilo množství akcí navázaných na Vánoce, spoustu z našich sborů navštívilo během vánočních koncertů a jiných adventních událostí mnoho nevěřících lidí, kteří jinak na půdu církve nezavítají. Mysleme i na ně na modlitbách.

Znovu připomínám, že pokud máte zájem dostávat aktuální zprávy ze služby BJB, můžete se přihlásit k odběru elektronické verze Zpravodaje BJB. Stačí kliknout na webové stránce BJB.CZ na ikonku eZpravodaj anebo si přes mobilní telefon načíst tento QR kód a vyplnit vaše údaje. V elektronické verzi budeme Zpravodaj rozesílat čtyřikrát ročně.

Příjemné a hlavně požehnané čtení v novém roce za naši redakci přeje

Magdalena Perec

Slovo předsedy

Milí bratři a sestry, čtenáři Zpravodaje BJB,

srdečně vás zdravím na začátku roku 2025. Věřím, že to bude rok, kdy prožijeme nové zkušenosti s naším Bohem, který je živý a stále stejný včera, dnes a navěky. Můžeme počítat se vším, co nám slíbil, protože je věrný.

Toužíme vidět nové Boží hnutí v naší zemi i v našich sborech. Modlíme se, abychom byli opravdu misijně zapálenou církví, která žije z moci přítomného Ježíše Krista a která s nadšením jde a zvěstuje dobrou zprávu všem lidem. Toužíme vidět nové znovuzrozené lidi, nové oddané služebníky a nová společenství na nových místech naší země.

Pokořujeme se před Bohem s lítostí a pokáním, že jsme takoví vždycky nebyli, že jsme promarnili spoustu času neužitečnými věcmi a neplodnými řečmi. Prosíme Pána za nové misijní probuzení, a to v každém z nás, v každé skupině, stanici a sboru. Modlíme se za to, abychom byli plně soustředěni na naplňování tzv. Velkého poslání v kontextu doby, ve které dnes žijeme.

Ježíš přistoupil a řekl jim: „Je mi dána veškerá moc na nebi i na zemi. Jděte ke všem národům a získávejte mi učedníky, křtěte ve jméno Otce i Syna i Ducha svatého a učte je, aby zachovávali všecko, co jsem vám přikázal. A hle, já jsem s vámi po všecky dny až do skonání tohoto věku.“  (Mt 28,18-20)

Tímto Velkým posláním, které Pán Ježíš dal svým učedníkům, a tedy i nám, se zabýváme již třetím rokem. Naše poslání je jasné: máme činit z lidí Ježíšovy učedníky. Proto máme jít (vyjít, nebýt uzavřeni do sebe a našich modliteben) s evangeliem k lidem všech národů (téma roku 2023) a ty, kteří uvěří, máme křtít ve jméno Otce i Syna i Ducha svatého(téma roku 2024), protože ve křtu vyznávají, že jsou spojeni s trojjediným Bohem a s Kristovým tělem (církví). V letošním roce 2025 se chceme zaměřit na třetí důraz, a tím je vyučování Ježíšových učedníků.

Než se dostaneme k této třetí části, řekněme si, kdo je vlastně Ježíšův učedník. V literatuře můžeme najít mnoho různých definic. Zdůrazňují, že učedník je ten, kdo oddaně následuje Ježíše Krista. Nebo popisují, že Kristův učedník je ten, kdo (1) věří jeho učení, (2) spoléhá na jeho oběť, (3) přijímá jeho Ducha a (4) napodobuje jeho příklad. Je to ten, kdo má osobní vztah s Kristem a učí se od něho.

Když Ježíš povolal rybáře, aby se stali jeho učedníky, řekl jim: „Pojďte za mnou a učiním, že se stanete rybáři lidí.“ (Mk 1,17 ČSP) Všimněme si třech souvisejících kroků.

„Pojďte za mnou“. Učedník následuje Ježíše. Opouští svůj dosavadní sebestředný způsob života a vydává se tam, kam jde Ježíš. Chodí s ním jeho cestami. Na těchto cestách s ním vytváří blízký, osobní vztah, ve kterém v nejrůznějších situacích poznává jeho srdce, jeho postoje, záměry, jeho způsob života a služby.

„Učiním, že se stanete“. Ježíš v tomto každodenním vztahu člověka formuje. Vyučuje ho přímo (skrze slyšení jeho slov) i nepřímo (svým příkladem). Tak mění učedníka zevnitř ven(nejprve jeho srdce). Učedník má být ochotný se měnit, ale samotnou změnu v jeho životě dělá Pán.

„Rybáři lidí“. Ježíšův následovník přijímá poslání svého Mistra a Pána za své. Už nežije pro své cíle, ale je plně zapojen do díla a záměrů toho, kterého následuje.

Původní řecké slovo mathetés, které překládáme jako učedník, znamená také učeň, student, stážista. Možná se nám vybaví prostředí školy, kde studenti sedí v lavicích a snaží se naučit a pochopit přednášenou látku. Jejich cílem často bývá uspět u zkoušky. V realitě ovšem velmi rychle zapomínají na to, co se naučili. Tento obraz nevystihuje to, o co jde v Kristově učednictví. Ano, jde o učení, studium (Božího slova), ale ne pro získání čistě teoretických znalostí(správných odpovědí). Mohli bychom si spíše představit prostředí stáže, kde vedoucí stáže (učitel) zaučuje studenta (stážistu) v nějakém oboru nebo praktické dovednosti. Předává mu poznatky a znalosti, se záměrem, aby je student/učeň/stážista hned aplikoval do života. A také touto „stáží“ prochází proto, aby byl časem sám schopný podobně vést i další.

Učedník Ježíše Krista se tedy učí zachovávat všechno, co Ježíš přikázal. Učí se žít v poslušnosti Ježíšových slov, a to docela prakticky, každý den a v každé situaci. Nejen v neděli, ale 24/7. V každé oblasti svého života, v každém vztahu s lidmi, v jakékoli práci nebo jiné činnosti chce být co nejvíc jako jeho Mistr. Chce, aby Ježíše osobně poznali a následovali i další lidé, a proto pokračuje v jeho službě činění učedníků.

A teď ruku na srdce: Jak jsme na tom s učednictvím v našich sborech? Činíme z lidí Ježíšovy učedníky, nebo nám jde o získání nových členů sboru? Nemám nic proti členství v církvi a považuji to za důležité. Ale v praxi to často bývá tak, že se snažíme lidi evangelizovat, aby uvěřili v Ježíše jako svého Zachránce a Pána. Pak následuje křestní příprava, po které lidi pokřtíme a přijmeme do sboru jako nové členy. Potom od nich čekáme, že budou chodit na bohoslužby, najdou si nějakou službu a budou finančně podporovat svůj sbor.

Milí bratři a sestry, pokud je toto realita našich sborů, pak jsme plně nepochopili podstatu učednictví. Nemůžeme se pak divit, že nám to „drhne“ a máme problém dále růst.

Zkusme letos nově promýšlet a aplikovat principy učednického následování Ježíše Krista. Zkoumejme: co vlastně Ježíš učil? Co nám přikázal zachovávat? Co říká o našem vztahu s Bohem, o našem srdci, pokání, naší víře, o modlitbách, poslušnosti jeho Slova, životě v pravdě, o našich vztazích s bližními, o odpouštění, milování druhých, o našich manželstvích, rodinách, práci, o vztahu k majetku a o zajištění života, o našich životních prioritách? Učme se žít –poslouchat a uvádět do svého života Ježíšova slova!

Zvažte také, jestli máte ve sboru nějaký učednický program, který by byl v rámci osobních vztahů v menších skupinách, kde se můžete vzájemně povzbuzovat a kde jste vůči sobě vzájemně vykazatelní. Jen přípravka ke křtu a členství ve sboru nestačí pro duchovní formování křesťana do Kristovy podoby.

Učednictví je naše společná celoživotní cesta. Ať nejsme jen nedělní posluchači Slova, ale ti, kteří Pána Ježíše skutečně následují. On chce proměňovat naše srdce, mysl, touhy, slova i činy a skrze nás pak proměňovat i náš svět a lidi okolo nás.

PavelCoufal, předseda VV BJB

Pavel Coufal, předseda VV BJB

ROZHOVOR OMISII -VLADIMÍR ZEMAN

S předsedou misijního odboru Vladimírem Zemanem o misii: proč přišla misijní výzva právě nyní, čemu je možné se přiučit od církve na druhé straně světa a mnoho dalšího…

Misii děláš už skoro 30 let. Proč vznikla iniciativa za obrácení nových lidí a budování nových sborů zrovna teď?

Věřím, že procházíme v naší jednotě obdobím milosti, kdy nemusíme řešit žádné velké spory a tak je prostor dívat se dopředu a ven. Věřím, že Pán Bůh má otevřené dveře pro evangelium v naší zemi a my do nich můžeme vstoupit. A věřím, že když budeme společně zápasit za to, aby se obrátili noví lidé, bude to mít obrovský pozitivní dopad na celou naši jednotu i na jednotlivé sbory.

Jak je na tom misie v Česku? Jak je všeobecně vnímaná mezi lidmi v našich sborech?

To je těžká otázka, protože se asi nedá nějak paušalizovat. To, co já vidím v Česku, je to, že vznikají různé iniciativy a aktivity na podporu misie a touhy vyjít za lidmi. Ať už se to týká nového zájmu o zakládání sborů, různých celonárodních hnutí pro zasažení České republiky evangeliem, či potřeby revitalizovat církve k misijnímu životu. Možná nám Pán Bůh připravuje nové období žní. To, co vidím u nás, je velká variabilita sborů, a tím i různých pohledů na misii. Ale podle mě to může být bonus, když se každý sbor bude svým specifickým způsobem a svým porozuměním zajímat o své okolí, své město (vesnici) a hledat způsoby, jak posloužit lidem v jejich komunitě. Tato rozdílnost může zasáhnout více různých skupin lidí, než kdybychom všichni dělali to stejné.

Jaké výzvy misie v Česku přináší?

Já vidím jednu velkou výzvu a tou je přemostění kultury církve a kultury lidí žijících mimo církev. Řešíme odlišná témata, máme jiné potřeby a kultura církve je sekulárním lidem nesrozumitelná. Vím, že není jednoduché přiblížit se lidem tak, aby nám rozuměli a současně si u toho zachovat svou identitu a učení. Ale stále věřím, že při malých změnách kultury v církvi máme lidem mnoho co nabídnout. A to ať už krásu naděje v evangeliu, tak odlišné společenství, které může způsobovat jen Duch svatý. I z tohoto důvodu je letošní misijní konference nazvaná Nové podoby církve.

Ty sám jsi byl na několika misijních setkáních i v zahraničí, jmenovitě třeba na konferenci v Austrálii. Co sis z toho přivezl sem k nám?

Nejvíce jsem si přivezl naději, že Pán Bůh na svoji církev nezapomíná a chce ji stále budovat do hloubky i do počtu. Církev v Austrálii před 50 lety upadala, sbory se zavíraly, noví lidé nepřicházeli. Ale když se církev začala modlit a hledat nové způsoby, jak jít za lidmi, Pán Bůh jim dal zažít obrovskou změnu. A já mám naději, že se něco podobného může státi u nás.

Dají se vůbec nějaké rady, tipy a metody misie přenášet i přes hranice států?

Principy stoprocentně ano. Praktické rady, tipy, metody a způsoby je potřeba dobře zvažovat a nepřebírat je tak, jak jsou. Někdy se tyto dvě věci zaměňují a praktické metody se přinášejí jako principy. Tak jak mají různé kultury po světě jiné hodnotové, sociální i duchovní smýšlení, tak je tyto rady potřeba přenášet opatrně. Možná konkrétní příklad: když jsem byl v loni v Koreji, nadchlo mně duchovní a modlitební nasazení tamějších křesťanů. Scházejí se každou sobotu v 5 hodin ráno ke společným modlitbám, aby se modlili za sebe i své okolí. Říkal jsem si, že by bylo super mít takovýto zápal. Ale asi nemůžeme chtít po Češích, aby se chodili v sobotu v 5 ráno do sboru se modlit. Můžeme však hledat jiné způsoby, jak vést křesťany k duchovnímu zápasu. Třeba se zapojit do modlitebního řetězu BJB. (40 dní modliteb za misijní směřování BJB - Mission possible 2035). Sobota v 5 ráno je konkrétní způsob či metoda, principem je zůstávat na modlitbách a vést duchovní boj za sebe i naše okolí. A tuto inspiraci si můžeme přenášet i přes hranice států. Mimochodem, celosvětově jsme stále tou jednou Ježíšovou církví, ve které se jednotlivé údy inspirují a učí od sebe navzájem.

Vladimír Zeman

ptala se Magdalena Perec

KÁZÁNÍ – Vize místní církve

Jedna pohádka vypráví příběh malé Alenky, která se ocitne v neznámém světě. Jelikož neví jak se tam dostala, ani kam má jít, tak po tom neznámém světě plném divů prostě bloudí. A narazí na mluvící vránu. Zeptá se jí: „Vráno, kam mám jít?” „Záleží na tom, kam chceš dojít” odvětí vrána. Alenka bezmyšlenkovitě vyhrkne: „Chci dojít domů!” Vrána natočí hlavu a chvíli si Alenku prohlíží. Pak se jí zeptá: „A jak se tam chceš dostat?” „To nevím,” smutně odvětí dívka. Vrána pobaveně poskočí a řekne: „Tak vyraž kamkoliv. Pokud nevíš, jak se dostat domů, žádná cesta tě k tvému cíli nepřiblíží.”

Dnes budeme mluvit o křesťanech a naší vizi pro místní církev. Příběhem jsem začal, protože v něm Alenka trpí stejným problémem, kterým často trpí naše sbory. Máme nějakou vágní představu o tom, kam chceme dojít, ale jak se tam chceme dostat a co je pro to nutné dělat, už často nevíme.

Jako první se musíme vypořádat s námitkou, že mít plán je světský způsob přemýšlení a Písmo ho vylučuje. Ten, kdo by toto namítal, by pravděpodobně citoval text z Jakubovy epištoly ze 4. kapitoly, kde čteme přibližně toto: “Vy, kteří říkáte: ’Půjdeme tam a tam a budeme dělat to a to’ To je chvástavost. Říkejte raději: ‘Bude-li Pán chtít, půjdeme tam a tam a budeme dělat to a to.’” Tento text ale nemluví proti plánování jako takovému, mluví proti bezbožnému a pyšnému plánování. Plánování, u kterého spoléháme na svoji sílu a jsme přesvědčeni, že protože jsme tak dobří, musí to přece vyjít.

Takové plánování je hříšné. Nikoliv plánování jako takové. Když se podíváme na Pavlův příklad, vidíme dokonce, že on plánuje pravidelně. Na konci některých epištol se svými čtenáři své plány sdílí a těžko bychom ho tam mohli obvinit z toho, že to dělá špatně. Nesmíme ovšem při plánování zapomínat na Boha. To je, jak jsem již zmiňoval, pointa toho, co nám píše Jakub. Když se blíže podíváme na to, co píše Pavel do Říma, zjistíme, že zatím se tam nedostal, protože mu to Duch nedovolil. Prakticky to znamená, že naše vize musí být předmětem našich modliteb, jelikož jako křesťané máme skrze Krista přímý přístup k Bohu. Zároveň musíme naše vize stavět na tom, co čteme v Bibli.

Je sice pravda, že i nejmladší knihy v biblickém kánonu byly napsány před přibližně 1900 lety, ale úkol církve ani Bůh se od té doby nezměnili a tak to pro nás zůstává relevantní.

Stojí tu před námi i další problém. I když si jako křesťané nějakou konkrétní vizi určíme, je tato vize často fundamentálně špatná, což se nejčastěji projevuje tak, že její naplnění v konečném důsledku není na nás. Tyto vize mají podobu: “Za n let se x-krát zvětšíme.” To je vize, která není v naší režii. Ať už máte armeniánský pohled na spasení, kde by to znamenalo, že musíme manipulovat lidi, nebo kalvinistický pohled, kdy bychom manipulovali Boha. Je to podobné, jako kdyby si fotbalový tým řekl, že příští rok vyhraje titul. To je krásná vize, ale chápeme, že tak to nefunguje. Ten fundamentální problém podobných vizí je, že jsou příliš obecné a proto neuchopitelné.

Dobré vize se soustředí na to, co budeme dělat my. Příkladem dobré vize je snaha organizace Zasáhnout svět. Dost pravděpodobně bychom se s nimi neshodli na významné části sekundárních otázek, nicméně jejich vize je dobrým příkladem. Dali si vizi, že chtějí, aby do 5 let každý člověk v České republice slyšel evangelium. Vize ambiciózní, nicméně správná, protože se zaměřuje na to, co chtějí udělat oni, a nikoli na to, jak by měli všichni okolo reagovat. S tím se pojí druhý problém, který jako křesťané často máme. Když už si nějakou vizi stanovíme, tak pak s ní už dál nic neděláme. Konečným projevem tohoto problému je pak takzvané nedělní křesťanství. Stav, ve kterém křesťan sice v neděli přijde do shromáždění a během týdne se chová slušně, aby nevzbuzoval podezření, ale celé jsou to jen naučené zvyky, za kterými není žádná touha pro Boha něco udělat.

Zároveň duchovní stav takového člověka je dost problematický. Kazatel Spurgeon o takových lidech říkal, že duchovně spí. Tak toto vypadat nemá. Pokud bychom chtěli vidět, jak to vypadat má, můžeme se vrátit k té organizaci Zasáhnout svět. Příklad, který by obzvlášť pro ty z nás, kteří jsme konzervativnějšího ražení, měl být hluboce zahanbující. Tito lidé, které bychom často neměli problém označit jako heretiky, za poslední 2 roky do té vize, aby každý v České republice slyšel evangelium, nainvestovali více než 100milionů korun. Mohli bychom je nařknout z mnoha věcí, ale z toho, že se nesnaží svoji vizi naplnit, rozhodně ne, a v tom nám jsou příkladem, ze kterého bychom se měli učit. Po tomto poněkud delším úvodu jsme připraveni, abychom se podívali na základy vize pro místní společenství z pohledu Písma.

2.Timoteovi 2:2 “Co jsi ode mne slyšel před mnohými svědky, to svěř věrným lidem, kteří budou schopni vyučit také jiné.”

Celá 2. Timoteovi obsahuje poslední rady, které Pavel má pro mladého Timotea. Tato konkrétní rada mluví o tom, jak má Timoteus dál postupovat v zakládání a udržování sborů. Sama o sobě má tři části. První je ta samotná zpráva, druhá část mluví o tom, že tu zprávu má sám předávat dál a třetí část mu ukazuje, jak má tu zprávu předávat.

Co je obsahem té zprávy? To je vykladačsky složitá otázka. Možnosti jsou dvě. Buďto jde o evangelium nebo o zprávu celého Písma. Tyto dvě možnosti se samozřejmě nevylučují. První, tedy evangelium. Tuto možnost podporuje celkové zaměření 2. Timoteovi, která evangelium a sílu, kterou z má mladý Timoteus čerpat, zmiňuje znovu a znovu. Zároveň je zde vidět, že je to zpráva, která se má šířit. To by také lépe sedělo na možnost, že se jedná o evangelium.

Co to tedy je evangelium? V přímém překladu to znamená “dobrá zpráva”. A dobrá zpráva to skutečně je. Na prvním místě je to dobrá zpráva o záchraně. Problémem každého člověka je, že zhřešil. To znamená, že se minul cíle. Dělal něco jiného, než co dělat měl. V naší ateistické společnosti je podobná myšlenka dost nepříjemná. Jenom to, že by nám někdo říkal, co vlastně máme dělat, je nám nepříjemné. Jsme jako společnost přesvědčeni, že máme právo zvolit si vlastní smysl a účel. To je absurdní. Jeto založeno na myšlence, že náš život nemá smysl. Pokud ho vlastně nemáme, je jedno, co budeme dělat. “Dělej, co tě baví” je to, co nám svět podsouvá.

Takové přemýšlení je ovšem neslučitelné se životem. To je fakt, který je potvrzen nevídaným množstvím sebevražd mezi mladými lidmi. Jestliže se tedy každý člověk na takto bytostně hluboké úrovni vzpouzí proti Bohu, je jasné, že potřebuje zachránit. To jak z života jako takového, tak i od jeho důsledků. Musí tedy existovat nějaká alternativa. Tou je tvrzení křesťanské víry, že lidský život má smysl a ten smysl je ve službě Bohu a věčné radosti v Něm.

Boží záchrana v evangeliu není ovšem pouze od smrti, ale hlavně je k životu. Apoštol Pavel mluví o tom, že se máme “proměňovat obnovou své mysli”. Musíme nechávat evangelium, aby nás každý den proměňovalo. To, k čemu nás má proměnit, je obsahem celého Písma.

Z toho, jak široký dopad má evangelium, vidíme, že ta druhá možnost, že Pavel Timoteovi říká, aby vyučoval takovýmto způsobem celé Písmo, není až tak daleko od toho, že má vyučovat evangelium. První důvod, proč si to myslet, je proto, že přímo v textu máme napsáno, že to má svěřovat věrným lidem. To by implikovalo, že si má vybírat, komu to říkat bude a komu ne. Myslím si ovšem, že v podstatě všichni křesťané by měli být pro takovou definici možnými kandidáty. Další podporou pro tuto interpretaci je to, že v celé 2. Timoteovi je silný důraz na to, co se Timoteus už naučil a že to e to, co má předávat dál. Hlavním bodem pro tuto interpretaci je fakt, že pro plné pochopení evangelia potřebujeme pochopení celého Biblického příběhu od jeho začátku až do jeho konce. Do toho se zde pouštět nebudeme. Pavel tu tedy Timoteovi pravděpodobně říká, aby vyučoval celé Písmo. Jedna z věcí, která je v Písmu tak zajímavá, je, že lpí na své praktičnosti. Obzvláště ve Starém zákoně čteme mnohá zaslíbení, která říkají, že pokud se budeme držet slov této knihy, bude se nám dařit. Nový zákon tato zaslíbení posouvá do té důležitější roviny a říká, že pokud se budeme držet slov této knihy, budeme mít život. V Pavlově vizi pro společenství, jaká má Timoteus zakládat a udržovat, jsme tedy viděli první bod, kterým byla ta zpráva, kterou tam má učit, jmenovitě je to zpráva Písma. Jsem přesvědčený, že Písmo nelze vykládat bez toho, abychom došli k evangeliu jako jeho centrální zprávě. Druhý bod je to, že tuto zprávu musí předávat. Verše 1-3 “Ty tedy, můj synu, posiluj se v milosti, která je v Kristu Ježíši. 2 Co jsi ode mne slyšel před mnohými svědky, to svěř věrným lidem, kteří budou schopni vyučit také jiné. 3 Snášej spolu se mnou útrapy jako dobrý voják Krista Ježíše.”

Je z toho jasné, že ten úkol, který tu Pavel Timoteovi svěřuje, nebude jednoduchý. Je nutné, aby se posiloval v té milosti, která je v Kristu Ježíši a je vyzýván k tomu, aby spolu s Pavlem snášel útrapy jako dobrý voják. To nám možná připadá zvláštní. Přeci jenom, Timoteus si má vybírat, komu tu zprávu bude předávat, koho bude takto vyučovat. A ti, které si má vybrat, jsou nepochybně věřící. Jak je tedy možné, že by to pro něj mělo být tak náročné, že ho Pavel vybízí, aby snášel útrapy jako voják? Pavel si uvědomuje, že mladý Timoteus bude pracovat s lidmi. A pokud je něco, co lidé opravdu nesnáší je to, když jim někdo ničí jejich ego. Když někdo konfrontuje jejich pýchu. Nicméně přesně to Timoteus musí dělat. Musí to dělat, protože poznání Boha ničí naší pýchu. Najednou stojíme před dokonalým stvořitelem a už si nemůžeme nalhávat, že to, co máme “tak nějak vlastně stačí a že jsem vlastně dobrý člověk, když se to srovná s Frantou od vedle”. Pohled na dokonalého Boha ničí naší pýchu. To je nám dost nepříjemné. Je to součástí naší hříšné přirozenosti, být pyšní.

Proto to přináší útrapy jak pro vyučované, tak i pro vyučujícího, který se musí s naším zraněným egem vypořádávat. V tom je také Timoteovo utrpení. Je to utrpení a překážka, kterou lze překonat pouze skrze službu Ducha svatého. Zároveň vždy, když se snažíme něco podobného předávat, bojujeme boj mezi srozumitelností a přesností. Často platí, že čím přesnější jsme, tím méně srozumitelní jsme. Biblické svědectví je velice komplexní. Pokud se ho snažím předat co nejpřesněji se všemi detaily, pravděpodobně se v tom zamotám a když se v tom nezamotám já, tak docela určitě někde po cestě ztratím své posluchače. Dobrým příkladem toho jsou různá kréda, která sepisovala církev na prvních koncilech. Zde je krátká část Chalcedonského vyznání. “Krista, Syna, Pána, jednorozeného, aby (lidé) uznávali, že má dvě přirozenosti, nesmíšeně, neměnně, nerozdílně a neoddělitelně”. Toto vyznání je velice přesné, co se jeho kristologie týče, i když překlad do češtiny je takový neopatrný. Jeho problémem ovšem je, že je nám naprosto nesrozumitelné. Pokud bychom ho chtěli skutečně pochopit, zabralo by nám to několik hodin studia. Jinými slovy, toto krédo je velice nesrozumitelné.

Na druhé straně však stojíme před problémem, před kterým Pavel mladého Timotea přímo varuje. My musíme zůstávat v tom, co Písmo vyučuje. Příkladem takového extrémního, až fatálního zjednodušení, je evangelium prosperity. Vyučování, které říká, že Ježíš zemřel, abychom se měli dobře. Když to řeknu takhle, tak to vlastně až tak špatně není. Ježíš za nás skutečně zemřel a život s ním je skutečně dobrý a naplněný, takže to je vlastně taky dobře. Nicméně je to drastické zjednodušení, které někteří vzali doslova a překroutili do toho, že křesťan musí být vždycky zdravý, protože “to je přece to, za co Ježíš zemřel”. K této problematice pár krátkých myšlenek. O Pavlovi čteme, že měl osten v těle, který byl nejpravděpodobněji nějakou nemocí, protože lekce, kterou si Pavel z ostnu měl vzít, byla, že Boží milost mu stačí a nejsilněji se projevuje v jeho slabosti. Navíc v listu Galatským čteme, že když tam u nich byl poprvé, bylo to v slabosti těla a Galatští by mu i dali svoje oči. Z toho se usuzuje, že měl špatný zrak. Jelikož se jedná zrovna o Pavla, jednoho z největších křesťanů všech dob, asi bychom mohli těžko argumentovat, že měl slabou víru, a proto byl nemocný. Tolik k evangeliu prosperity. Je to problém, který vyvstal z přespřílišného zjednodušení Biblické zprávy. To je něco, čemu se musíme vyhnout a tu zprávu zachovat.

Takže v tom, jak měla být ta zpráva předávána, Timoteus měl počítat s problémy. Myslím si, že na tyto problémy narážíme hlavně proto, že tato zpráva naprosto ničí lidskou pýchu a to nám nikomu není příjemné. Proto potřebujeme pomoc Ducha Svatého. Na jedné straně, aby nás usvědčoval a pomáhal nám tu zprávu přijmout, a na druhé straně aby nám pomáhals tím, jak ji máme vůbec předat. Také je nutné, abychom tu zprávu zbytečně nekomplikovali, ale nesmíme z ní ani nic ztratit.

Třetí bod, který tu vidíme, je, že tu zprávu pak ti lidé, kterým ji předal, mají předávat dále. To je schopnost, kterou je Timoteus musí naučit. Je zajímavé, že Pavel vybral právě tento způsob, kdy do vyučování má být postupně vtaženo co nejvíce lidí. Chápeme, že se to nemělo zarazit u té 2. generace, ale mělo to pokračovat dál a dál. Pokud by Pavel měl na mysli systém, který tak často používáme v našich sborech my, kdy máme pouze pár lidí schopných vyučovat, bylo by násobně jednodušší, aby Timoteus vybral jediného člověka, který by byl jeho nástupcem. Možná by nám to znělo trochu elitářsky, ale zase bychom chápali, proč to tak udělal. Pokud má ve sborovém společenství vyučovat jediný člověk, dávalo by smysl vybrat jednoho talentovaného bratra a věnovat se pouze jemu. To ovšem není to, co má Timoteus dělat.

Timoteovým cílem má být produkovat množství bratrů schopných učit. To má svůj praktický důvod a praktický dopad. Tím praktickým dopadem je, že poznání Boha má člověku měnit život. Čím více poznáváme Boha a jeho slovo, tím úžasnější nám přijde, a proto chceme víc a víc žít podle toho, co nám On říká.

Proto Pavel chce, aby co nejvíce lidí bylo schopných učit Biblickou zprávu. Schopnost učit vyžaduje aktivní znalost toho, co člověk vyučuje. Často se lidé nechtějí učit teologii, protože ji považují za mrtvou a chladnou. To je samozřejmě problém, kterému musíme čelit.

Nesmíme zapomínat, že když studujeme teologii, nestudujeme pouze nějaký systém ale studujeme a poznáváme Boha. To je pointa teologie jako takové. Zmíním dvě věci, které by nás měly motivovat do studia toho, kým Bůh je. První, měli bychom ho chtít studovat, protože ho milujeme. Druhá, měli bychom ho chtít studovat, protože se mu snažíme připodobňovat. Praktickým dopadem toho, že vyučovat má více lidí než pouze pár vyvolených, jeto, že toto vyučování nemůže probíhat pouze na společných shromážděních. O konkrétní praxi prvotní církve toho tolik nevíme, takže musíme pracovat se selským rozumem. Rok má 52 týdnů. Pokud by bylo ve sboru 60-70 lidí, za celý rok bychom se ani všichni nevystřídali. A pokud Pán dá a dané společenství poroste vpočtu, tak by se situace jen zhoršovala. Řešením tohoto problému je vyučování se navzájem v malých skupinách. Ať už je to organizované scházení nebo to, že jsme přátelé a vedeme jeden druhého.

Závěrem, jaká je vize pro místní společenství? Má tři aspekty. Za prvé, je to společenství, které zná Písmo. Zachovává zprávu evangelia a zajímá se o ni. Tuto zprávu není možné nijak obejít. Je to ta nejdůležitější zpráva, kterou kdy kdo z nás vůbec mohl slyšet. Takže vizí místního společenství je, aby bylo Biblické, a to ne pouze v názvu.

Za druhé, takové společenství tuto zprávu dál předává. Primárně mezi sebou, ale i v rámci evangelizace směrem do okolní společnosti. Správné, živé společenství nemůže jinak, než tuto zprávu předávat. Víme, co pro nás Bůh udělal, víme, jak úžasné to je, a tak toužíme po tom, aby tu zprávu všichni lidé znali. Za třetí, je to společenství vyučujících. Je to společenství lidí, kteří chtějí tu zprávu evangelia žít, chtějí se o ní sdílet a hledají si příležitosti, aby mohli mluvit o tom, jak je Bůh úžasný. A tak je mým přáním i modlitbou, aby naše společenství, jak zde, tak i různě po České republice i po celé Zemi, mohla vypadat právě takto.

David Plevka, BJB Vysoké Mýto

INFORMACE Z VV

Informace z jednání VV BJB dne 19. listopadu 2024

Rada zástupců sborů 2024 v Brně

VV se zabýval hodnocením programu RZS. Jsme vděční za všechny, kdo do Brna přijeli k rozhovoru o společných tématech BJB. Chceme dále pokračovat ve vzájemném rozhovoru o společných misijních cílech BJB a modlit se za to. Proto jako VV ve spolupráci s Misijním odborem připravil 40dní společných modliteb za misijní směřování sborů Bratrské jednoty baptistů. Modlitební řetěz, ke kterému se můžete připojit jako jednotlivci, sbory nebo modlitební skupiny, začne od 1. ledna 2025. Informace najdete na www.bjb.cz

Odbory a komise BJB

Odbor mládeže

Odbor mládeže si na KOMPASu zvolil bratra Pavla Mrázka na další 3leté období jako vedoucího této práce. Jsme vděčni za jeho službu, na SD proběhne potvrzení této volby.

Misijní odbor

Misijní odbor připravuje spolupráci s misijními týmy ze zahraničí pro sbory, které mají o tuto službu zájem. V příštím týdnu proběhne online jednání o misijní spolupráci s baptisty z Jižní Karolíny (USA). Pokračuje příprava společného výjezdu misijních vedoucích s názvem Inspirace 2025 do Estonska a Lotyšska, za účelem získání zkušeností se zakládáním nových sborů a přípravy pracovníků, nově v termínu 1. - 7. 3. 2025.

Odbor sester

Odbor sester má záměr hostit v Praze EBWU 2026 (Evropskou konferenci baptistických žen). VV bere tuto akci na vědomí a v rámci kanceláře VV můžeme být zapojeni do příprav. Komise pro vzdělávání připravuje další pokračování programu TIMOTEUS. V jednání jsou také nové kurzy Vzdělávání na cestě pro příští školní rok, a to pro pracovníky s dětmi (ve spolupráci s Dětskou misií) a základy pastorace (ve spolupráci s ETS). VV také hovořil o myšlence Baptistického vzdělávacího institutu, v rámci kterého by mohly probíhat vzdělávací programy BJB. VV podpořil záměr, aby se aktivity vzdělávací komise přetvořily v samostatný vzdělávací odbor.

Zpěvníková komise

Jsme vděční za práci zpěvníkové komise, tak jak byla představena na RZS. Tajemník s předsedou budou dále jednat s komisí o dalších krocích ve vydávání zpěvníku a jeho podobách.

Sbory a kazatelé

Bratr předseda se zúčastnil instalace br. kazatele Davida Slámy v Olomouci a plánuje navštívit sbor v Chebu, který je nyní bez kazatele. VV chce být nápomocen i dalším sborům, které jsou nyní bez kazatele. Děkujeme také všem kazatelům, kteří se zapojili do rozpisu plánovaných návštěv sborů BJB (organizuje ho br. předseda).

Dlouhodobě také chceme hledat formu a finance pro stáže nových kazatelů, aby mohli získávat zkušenosti před svým nástupem na první sbor.

Finance

V příštím roce proběhne opět setkání pro podporovatele společné služby BJB. Uskuteční se 28. března 2025 v Brně a jsou na něj zváni všichni, kdo by rádi podpořili společné projekty BJB. Pozvánka s programem setkání bude rozeslána na sbory začátkem roku. VV rozhodl o zaslání další podpory ve výši 100.000 Kč Ukrajinské baptistické jednotě. Děkujeme sborům i jednotlivcům, kteří stále posílají finance na podporu Ukrajiny nebo organizují aktivity na její podporu. Výtěžek ze sbírky na pomoc postiženým povodněmi byl rozdělen, tajemník zveřejní do konce roku přehled o všech mimořádných sbírkách, které v tomto roce proběhly (Ukrajina, povodně a Sv. Helena). Připomínám všem dárcům registraci k získání daňového potvrzení na webové stránce https://www.bjb.cz/podporte-nas.

VV schválil žádost sboru Vysoké Mýto o dotaci na poloviční úvazek pro bratra Davida Plevku. Dále pak schválil vánoční příspěvky pro kazatele v důchodu a vdovy po kazatelích. Z podpůrného fondu bude také vyplacena částka 10.000 Kč pro duchovní pracovníky sborů BJB (a to se zohledněním výše úvazku a délky služby v roce 2024). VV také souhlasil s odměnou ve výši jednoho platu pro pracovníky kanceláře a odborů BJB a to na základě předloženého hodnocení jejich práce a doporučení tajemníka.

Ostatní

Probíhá příprava vydání knihy z historie BJB o době perzekuce pod nacistickým a komunistickým režimem. Je v plánu knihu vydat do říjnové Konference BJB v roce 2025. Vyšla Slova života na rok 2025, které si můžete objednat v kanceláři VV na emailu info@baptist.cz.

VV se také zabýval přípravou konference BJB v roce 2025 s názvem “MISSION POSSIBLE - jsme posláni..”. Do příprav chceme zapojit všechny odbory BJB a připravit tak místo setkání a inspirace pro všechny generace v našich sborech. Společně chceme hledat inspiraci do našeho misijního poslání.

Ekumena a EBF

Probíhá příprava akce “Církev spolu”, kterou pořádá KMS ve spolupráci s AC, BJB, CB a KS dne 1. 5. 2025. Podrobnosti a program najdete na https://kmspraha.cz/cirkev-spolu.

V termínu 27.3. - 1.4. se uskuteční v ČR návštěva z Čsl. baptistické konvence. Prezidentka konvence sestra Ruby Mikulencak s doprovodem má v plánu navštívit sbory, které konvence v minulosti finančně podpořila v jejich misijní práci.

Pro rozhlasové bohoslužby byly ve spolupráci s Českým rozhlasem vybrány sbory v Aši a Praze 3. Sbory, které by měly zájem o vysílání v roce 2026, mohou kontaktovat tajemníka. Bratři Pavel Coufal, Jan Jackanič a sestra Iveta Procházková se zúčastnili za BJB valného shromáždění ERC. Na něm byl zvolen nový generální sekretář br. Marián Čop z ECAV. VV schválil pracovní cestu br. Pavla Coufala a br. Vladimíra Zemana na evropské setkání Acts 1,8, které se uskuteční 20. - 22. 3. 2025 ve Varšavě za účelem rozvoje spolupráce a vzájemné inspirace baptistických jednot ze střední a východní Evropy.

Další jednání VV se uskuteční 28/1/2025

 

Mimořádné sbírky Bratrské jednoty baptistů a pomoc skrze krizový fond v roce 2024

Milí bratři, milé sestry, milí přátelé, letošní rok byl mimořádný i počtem sbírek, které jsme vyhlásili. Děkujeme všem dárcům, kteří přispěli. Společně jsme tak mohli pomoci na místech, kde bylo potřeba.

Od roku 2022 nepřetržitě běží běží sbírka na Ukrajinu. Pokud pošlete dar na účet našeho krizového fondu (VS 911857) s označením Ukrajina nebo bez podrobnějšího určení, bude připsán na tento účel. Od začátku války jsme od vás vybrali částku 4.888.606 Kč a dosud jsme realizovali pomoc v objemu 4.724.084 Kč. V tom letošním roce se jednalo o následující přímou pomoc skrze jednotlivce, sbory nebo další pomáhající organizace.

Celkem jsme letos poskytli Ukrajině pomoc ve výši 909.900 Kč, z toho na přímé dodávky potravin částku 99.994 Kč, Ukrajinské baptistické jednotě jsme poskytli dar ve výši 357.749 Kč, skrze sbory BJB jsme pomohli ve výši 350.000 Kč (dodávky potravin na Ukrajinu z ČR, podpora projektů partnerských sborů na Ukrajině, pomoc s převozem uprchlíků, základní hygienické a zdravotní pomůcky pro vnitřní uprchlíky, jejich strava a pomoc v křesťanských sborech na Ukrajině, atd.). Dalším našim partnerům (Křesťanské sbory a Diakonie ČCE) jsme pomohli částkou 100.000 Kč a na dokumenty a techniku jsme vydali2.157 Kč.

Ve sbírce stále pokračujeme a s důvěrou budeme dále předávat prostředky Ukrajinské baptistické jednotě, která má přímý přehled nad aktuální potřebností jednotlivých sborů a míst, které dále pomáhají všem uprchlíkům bez ohledu na jejich víru a národnost.

V letošním roce jsme také mohli pomoci obyvatelům obce Sv. Helena a to celkovou částku 1.193.732 Kč. Z toho byla věnována částka 250.000 Kč přímo baptistickému sboru na Sv. Heleně a zbytek943.732 Kč pak vedení obce pro rozdělení mezi všechny občany. Kromě jednotlivců nás podpořil také Liberecký, Plzeňský a Karlovarský kraj a to celkovou částkou 500.000 Kč. Děkujeme za tuto důvěru, všechny finance jsme předali vedení obce společně s těmi, které jsme vybrali ve sbírkách. Těší nás proto následující poděkování, které jsme mohli obdržet přímo od rodin ze Svaté Heleny, patří vám všem, kdo jste se ke sbírce připojili.

Zvláště bychom chtěli poděkovat vám, Bratrské jednotě baptistů, za organizaci sbírky a vaší podporu, musíme ověřit, že jste dokázali, že dokážete pomoci tam, kde opravdu je to potřeba. Dále bychom chtěli poděkovat zástupcům Libereckého, Karlovarskeho a Plzeňského kraje za jejích zvláštní podporu. Vaše velkorysost a solidarita nám přinesly naději a úlevu v těžkých časech. Celková částka byla rozdělena mezi všechny obyvatelé ze Svaté Heleny.

S úctou a hlubokým vděkem, za rodiny ze Svaté Heleny, Petr Hrůza

Poslední mimořádnou sbírkou letošního roku byla pomoc těm, které zasáhla letošní povodeň. I zde jsme pomáhali jak přímo rodinám, na které jsme měli kontakty a doporučení z místních sborů, tak skrze další organizace, které pracovaly přímo na místě a uměly tak vaši pomoc předat přímo těm, kteří ji potřebovali.

Celkem jsme vybrali částku 963.994 Kč od jednotlivců, sborů i firem. Následně jsme přímo jednotlivcům nebo rodinám předali částku 280.000 Kč, 452.000 Kč pak přímo přes další organizace, které pomáhaly na místě (KS Jeseník, AS Šumperk), a za částku 219.173 Kč jsme hned na začátku povodní nakoupili 19 ks vysoušečů (různých velikostí), které do dnešních dní ještě na některých místech běží. Po Novém roce plánujeme jejich vyzvednutí a servis tak, aby byly připravené pro další podobnou událost. Kromě těch nových přístrojů, které se nám podařilo sehnat mimo ČR v době, kdy žádné nebyly již dostupné, jsme plně využili také všechny starší kusy, které jsme měli k dispozici ve sboru v Brništi. Na další povodně (které mohou znovu kdykoliv přijít) jsme tak zase o něco lépe připraveni. Servisní náklady budeme hradit z našich vlastních prostředků mimo sbírku.

Kromě toho patří velké díky všem dobrovolníkům z řad členů našich sborů, kteří se zapojili do odklízení následků přímo namístě a i mimo naši sbírku podpořili potřebné rodiny a jednotlivce.

V případě, že jste nás v roce 2024 podpořili a máte zájem o daňové potvrzení, vyplňte, prosím vaše kontaktní údaje na tomto odkazu - https://www.bjb.cz/podporte-nas

Děkujeme vám za vaši důvěru

Jan Jackanič, tajemník VV BJB

ZPRÁVY Z BJB

Letní škola v Litoměřicích

Modlitby za nové služebníky v Kladně

Na začátku listopadu jsem měl možnost navštívit sbor v Kladně, posloužit kázáním Božího slova a také se modlit za tři nové starší sboru. Modlili jsme se společně s dalšími bratry nejen za tyto nové služebníky, ale také za jejich manželky, protože si uvědomujeme, že náročnost služby nese vždy celá rodina společně. Pro sbor to byl důležitý okamžik, protože jeho služba se rozšířila poté, co přišli uprchlíci z Ukrajiny a bratr a kazatel Igor Gricyk tak potřeboval mít vedle sebe další spolupracovníky. Po modlitbách a hledání sbor vybral tyto bratry ke službě a mám radost, že jsem mohl být společně s dalšími kazateli z okolních sborů svědkem této události. Ať vám i vašim rodinám Pán žehná!

Jan Jackanič, tajemník VV BJB

Instalace kazatele Davida Slámy v Olomouci

V neděli 1. prosince 2024 se v olomouckém baptistickém sboru konala slavnostní bohoslužba. Byl při ní slavnostně instalován (uveden do služby kazatele sboru) bratr kazatel David Sláma. David Sláma se přistěhoval s rodinou do Olomouce začátkem školního roku z Chebu, kde sloužil v prvním chebském sboru 17 let. Při slavnostní bohoslužbě kázal předseda Výkonného výboru Pavel Coufal o tom, že máme následovat Pána Ježíše bez kladení si našich vlastních podmínek (Mt 8,18-22). Po modlitbách staršovstva a předsedy VV za požehnání služby br. kazatele Slámy shromáždění pozdravili také zástupci chebského a šumperského sboru. Přejeme novému kazateli olomouckého sboru, jeho rodině a celému sboru Boží požehnání v nové etapě jejich života a služby k Boží slávě.

Pavel Coufal, předseda BJB

Křest v Brně

V neděli 1. prosince 2024 jsme v našem brněnském sboru prožili krásnou slavnost – křest pěti lidí, kteří se rozhodli následovat Krista. Pokřtěny byly tři ženy a dva muži. Jednalo se o společný křest našeho sboru BJB Brno a rusky mluvícího společenství scházejícího se v naší budově. Ani jeden z českých křtěnců nebyl od malička veden k protestantské víře, ale Bůh si je přitáhl skrze jejich hledání a svědectví dalších lidí, jak jsme se mohli dozvědět z osobních svědectví. V brněnském sboru probíhají křty pravidelně dvakrát do roka – vždy jeden na jaře a jeden na podzim. Jsme vděčni za Boží působení v srdcích lidí.

Barbora Jelisejev

Vánoční Lego párty v Medlánkách

Společenství křesťanů K12 v Brně-Medlánkách(stanice BJB Brno) každoročně pořádá vánoční evangelizační akci pro místní obyvatele. Letos jsme přemýšleli jak přilákat více medláneckých a rozhodli jsme se využít nabídku Dětské misie, která každoročně poskytuje vánoční evangelizační materiály a nabízí k zapůjčení 60 kilogramů stavebnice Lego. Spojili jsme tyto dva programy a zorganizovali Vánoční Lego párty.

Akce se konala 7. prosince 2024 a zúčastnilo se jí asi 50 dětí, z nichž pouze 10 bylo z našeho mateřského sboru nebo ze společenství K12. Ostatní děti se přihlásily díky propagaci v místním zpravodaji, na sociálních sítích a před radnicí a kulturním centrem, ve kterém se akce konala. Byli jsme nadšeni, že jsme mohli nabídnout něco, co místní obyvatele zaujalo. V první části programu děti hrály hry, stavěly betlém z Lega a poslouchaly vánoční příběh o Ježíši. Ve druhé části se k dětem připojili rodiče, vítězný tým obdržel ceny a vedoucí týmů představili a popsali části betlému, který postavili.

Rodiče s dětmi si znovu vyslechli vánoční příběh s vysvětlením evangelia a zhlédli pokusy se světlem, které připravil fyzik z našeho týmu. Program zahrnoval také vánoční písně a občerstvení. Jsmevelmi vděční za nové kontakty a modlíme se, aby někteří z nich přišli i nabohoslužbu. Rodiče nám poskytli zpětnou vazbu, že by rádi, kdyby se akcezopakovala i příští rok.

Miriam Kuklínková

Křest v Aši

S berlemi do křtitelny?

Ano, i tak mocně Bůh v našich životech působí. Když nás volá, poslechneme a nic nás na cestě k Němu nemůže zastavit. První adventní neděle v Aši byla dvojnásobně slavnostní. Křest Svatý byl naplánován právě na tento den a my jsme se letos již podruhé mohli radovat společně s křtěnci, kteří se rozhodli vyznat ve vodě křtu, že Pán Ježíš je jejich osobním Spasitelem.

Dvě nejlepší kamarádky z dorostu a dospělý muž, který přišel z ateistického prostředí se připravovali na tuto slavnostní událost pod vedením bratra kazatele Aloise Boháčka. Ten je poté i křtil. Naše modlitby potřeboval hlavně bratr Roman, který nedávno podstoupil operaci kolene a pohyboval se pouze o berlích. Ještě krátce před křtem nebylo jisté, jestli ho bude moct absolvovat, ale nakonec to díky Boží milosti zvládl a do křtitelny dokonce vstoupil i bez berlí. Tak moc si to přál a Bůh vyslyšel modlitby nás všech. Během shromáždění zaznělo kázání na téma „Proč se i Pán Ježíš nechal pokřtít?“ a na závěr bylo vyprošeno požehnání pro nově pokřtěné. Ti byli také přijati do našeho sboru společně s bratrem Nazarem, který k nám přišel z Ukrajiny. Díky Bohu se náš sbor rozrůstá a my se ve víře můžeme těšit na další křest v roce 2025.

Jaroslava Mojžíšová Fulínová

ODBOR MLÁDEŽE

Ohlédnutí za konferencí

Není to tak dlouho, co proběhla mládežnická konference s hlavním tématem Dvojí tvář. Věřím, podle ohlasů, že splnila to, co od ní jako rada očekáváme: dala nám možnost slyšet dobré řečníky, dozvědět se něco nového, přiblížit se Bohu a chválit jej. Také se potkat nebo seznámit s dalšími mladými lidmi, se kterými se tak běžně nepotkáváme. Věřím, že praktické vyučování Tomáše Kolmana přineslo nové poznatky i podněty pro vlastní život víry. Nahrávky seminářů, ke kterým jsme měli souhlas s nahráváním, jsou k dispozici na youtubovém kanálu ODM. Na základě našich dat a zpětné vazby, kterou vyplnilo93 lidí, máme tyto postřehy v číslech: Celkový počet přihlášených účastníků: 349 (cca 20 % nových účastníků)  Průměrné hodnocení hlavního tématu a řečníka:1,2 (známka jako ve škole)  Průměrné hodnocení seminářů: 1,8  Spokojenost s množstvím programu: 85%  Spokojenost s místem a konceptem all-in-one: 85%  Počet řečníků: 18 (20 hodin vyučování, přednášek) Počet dobrovolníků: 58

Přinášíme také osobní svědectví:

Letošní pro mě byla celostátní konference mládeže obrovským povzbuzením! Hlavní řečník Tomáš Kolman mě oslovil svou upřímností a otevřeností. Zvláště mě zaujalo, že v jednom ze svých slov zdůraznil nejen Boží lásku, ale také Jeho dechberoucí svatost – něco, na co v běžném životě bohužel často zapomínáme. Letos stejně jako každý rok bylo těžké si vybrat, který seminář navštívit, protože všechny vypadaly velmi zajímavě! Mě osobně nejvíce oslovil seminář “Pod tlakem” od manželů Exnerových. Tam jsme se mohli zamyslet nad tím, zda někdy nosíme ve společenství „masku“, třeba kvůli tlaku ze světa, a jak bychom to mohli změnit. Již několik let se účastním konference jako dobrovolník. Společně s dalšími pomocníky jsme měli nejen společnou službu, ale také požehnané chvíle při přípravách a rozhovorech. Naše žatecká chválicí skupinka měla letos možnost vést chvály, a vnímám, že tato příležitost nás hodně povzbudila ve službě a upevnila naše vztahy. Letošní konference byla pro naši žateckou mládež opravdu výjimečná – jedna z našich mládežnic tam přijala Krista do svého života! Její radostné životní rozhodnutí je pro každého z nás obrovským povzbuzením a svědectvím o Boží moci a milosti. Cením si také volného času, který byl součástí programu. Ten jsem ráda využívala k setkávání se s přáteli, které jsem dlouho neviděla, a také k prohlubování vztahů v rámci naší vlastní mládeže. Konference mládeže 2024 pro mě určitě zůstane krásnou a hřejivou vzpomínkou plnou požehnání!

Jana(BJB Žatec)

 

Termíny akcí ODM na školní rok 2024/25

10. - 11. ledna – Jozue (Praha)

30.1.-2. února– Summit – konference pro pracovníky s mládeží (Brno)

14. - 16. března 2025 – Česko-Slovenská konference mládeže – Bánská Bystrica SK

20. - 21. března Jozue (Brno)

11. – 12. dubna – Jozue (Litoměřice)

24. - 30. srpna – Kemperence (Černá Hora)

24. -26. říjen. – Společná konference BJB (Litoměřice) VOLBY RADY ODBORU ODM

Jelikož v roce 2025 končí volební období současného rady ODM, musíme podle stanov odboru vyhlásit nové volby. Volby jsme jako rada stanovili na KEMPERENCI (srpen 2025). Po zvolení volební komise budeme sbory / mládeže informovat.

JOZUE – studium Bible (Nový cyklus – Nový zákon)

Druhým rokem pokračuje vzdělávání pro mládež JOZUE – přehled Bible. V novém cyklu pokračuje 18 studentů, kteří se setkají celkem 5x ročně v Brně, Praze a Litoměřicích.

Svědectví účastníka již ukončeného cyklu:

Zúčastnil jsem se studijního programu Jozue od podzimu 2022 do jara 2024. Během prvního roku jsme probírali knihy Nového Zákona a v druhém roce Starý Zákon. Jsem velice vděčný, že jsem měl příležitost se studia účastnit. Měl jsem tu příležitost si přečíst celou Bibli od Genesis po Zjevení. Díky tomu, že jsme měli mít načteno vždy několik knih do příštího setkání, je studium pěkně rozložené do dvou let. Během setkání, kterých bylo cca 6 do roka, má člověk prostor naučit se jak o jednotlivých knihách (například historický kontext), tak i o disciplíně výkladu Božího Slova. Také jsem moc rád, že jsem během studijního programu mohl poznat další lidi z církve a mít s nimi společenství. Byl jsem usvědčován a inspirován činy ostatních křesťanů kolem mě. Celkově mě studijní program Jozue velice bavil a hlavně mi pomohl lépe porozumět knize, skrze kterou k nám promlouvá náš Stvořitel.

(Robin,BJB Uh. Hradiště)

 

Setkávání s Unii Odborů mládeží

Unie odborů mládeže je dobrovolné seskupení odborů mládeží z těchto denominací: Apoštolská církev, Církev Bratrská, Křesťanské sbory, Slezská církev Evangelická, Křesťanská společenství a BJB. Společně s dalšími odbory se scházíme, abychom pracovali na programech a aktivitách, které jsou nám jako odborům blízké a každý je nějak řešíme: podpora a vzdělávání pro vedoucí mládeže, povzbuzení ve službě mladým, inspirace a sdílení toho, co se nám daří a co ne, jaké jsou zápasy, které máme. Na začátek roku 2025 je plánovaná společná „konference – Summit“ na potřebné téma mezi mladými lidmi – „duševní zdraví“, které odráží aktuální stav ve společnosti. Dále pak spolupracujeme na databázi zdrojeprovedouci.cz, kde společně sdílíme nápady, zdroje a informace, které mají sloužit vedoucím mládeží. Je zde k dispozici program 4 e- learningových témat: Leadership a vedení mládeže, Pastorace a krizová intervence, Učednictví, Duchovní programy. Tyto online vzdělávací kurzy jsou koncipované především jako samostudium, ale nabízí propojení s vedoucími odborů, kteří mají možnost být „průvodci“ studentům. Obzvláště téma příprava a vzdělávání vedoucích mládeže je spojujícím prvkem, ve kterém se snažíme spolupracovat a přemýšlet nad možnými zdroji, materiály a programy.

Pavel Mrázek

ODBOR SESTER

Konference EBWU

Ve dnech 10.-13. října 2024 jsme se spolu s dalšími dvěma sestrami z Odboru sester BJB ČR zúčastnily Evropské konference baptistických žen. Letos se konala v hlavním městě Portugalska, v Lisabonu. Název konference zněl „Vítězný život“ na základě textu z 1K 15,57: „Chvála buď Bohu, který nám dává vítězství skrze našeho Pána Ježíše Krista.“ Sešlo se nás kolem 60 sester z 21 zemí Evropy, Blízkého východu a Asie. Na začátku konference byly sestry z jednotlivých zemí vyzvány, aby se představily a v několika větách řekly něco o své zemi. Některé sestry byly oblečené do národních krojů. Hlavním řečníkem byla sestra Grace Fox z Kanady. Je to sestra, která má za sebou mnoho zážitků a zkušeností nejen z misijní služby, ale i z osobního života. Je také autorkou knih. V poslední z nich se soustředí na výklad a význam Božích jmen. Její výklad je vždy hluboce podložen Biblí. Biblická výuka byla rozdělena do 4 bloků.

1. biblické studium: Bůh - Pastýř (Žalm 23).Hospodin je MŮJ Pastýř. Je to velmi osobní, když mohu říct, že Bůh je můj Pastýř. Pastýř žije se svými ovečkami. Zná jejich potřeby. Ví, kudy a kam je vést na dobrou pastvu. Dělá vše potřebné pro jejich bezpečí. Pokud je ovce zraněná, nenechá ji ležet bez povšimnutí, ale jde a ošetří jí rány. Na každé Mu záleží. Za každou z nich je ochotný bojovat. On ví, že ovce se sama proti predátorovi neubrání. Takový je náš Bůh.

2. biblické studium: El Elyon (hebr.) Bůh nejvyšší. Nejvyšší - má nad vším kontrolu, má nadhled. V 57. Žalmu čteme, jak se David ukrývá v jeskyni před Saulem. Jeskyně bývá tmavé místo. Davidovi šlo o život. Je v tmavém prostoru. Možná nevidí na krok před sebe. Přesto je jeho víra silná. Volá k Bohu Nejvyššímu a vyznává, že On za něj zápas dokončí. Věří Mu, i když okolnosti vítězně nevypadají. Ví, že Hospodin je Vítěz. David nečekána lepší okolnosti, ale chválí Boha tam, kde právě je. Vyznává Jeho všemohoucnost. Jeho srdce je připraveno ke chvalám (8.verš). Někdy se také nacházíme v temné jeskyni, ať už nese jméno nemoc, bolest, ztráta blízkého, zrada bližního atd. Nechtějme z ní co nejrychleji pryč, ale už tam vzývejme jméno Hospodina. Vždyť možná právě v té tmě se nám Bůh chce dát poznat z jiné strany. On je dobrý. Jeho myšlenky s námi jsou jenom o pokoji. Věřme Mu v každé situaci.

3. biblické studium Yahweh Tzevaot - Bůh je největší Velitel. Hospodin zástupů. Bůh je velitelem nebeských zástupů. Stojíme na straně Vítěze. David byl mladý. Neměl zkušenosti s bojem. Celá armáda utíkala před Goliášem. David ale znal svého Boha. Znal Jeho moc. Nespoléhal na sebe, ale na Boha. Řekl Goliášovi: „Nevíš, s kým si zahráváš. Toto je Hospodinův boj.“ I za nás chce Bůh dokončit zápas. Ale my se nesmíme dát na útěk. V Boží síle a Jeho moci se můžeme postavit „obrovi“, který nás straší a chce nás zahnat. Můžeme žít vítězný život, protože Ježíš zápas dokončil. On řekl: “Dokonáno jest“. Jeho vítězství nic a nikdo nemůže změnit.

4. biblické studium El Roi - Bůh, který mě vidí. Bůh se na nás nedívá z dálky. Není nečinný pozorovatel. On vidí naše potřeby, zápasy, prohry, vítězství. Záleží Mu na nás. Satan v nás chce vyvolat pochybnosti o Boží moci, o Jeho dobrotě, lásce. Už za Evou v ráji přišel s těmito lživými pochybnostmi. Připomínejme si, co Bůh pro nás udělal a nedávejme v ničem sebemenší prostor ďáblu. Stojíme na straně Vítěze! Žijme vítězný život už tady na zemi! Pavlína Pospíšilová, OSBJB ČR

Víkend s plzeňskými sestrami v Dobřívi

Návštěva Odboru sester BJB v Dobřívi u Plzně,18. října 2024, byla zajímavou a podnětnou událostí. Pozvání na toto víkendové setkání žen ze sboru BJB Plzeň – Mozaika dostala před časem sestra Jana Pospíšilová od sestry Radky Duchoslavové z Plzně. Všechny z OS jsme se na toto jejich první víkendové setkání opravdu moc těšily, aniž bychom tušily cokoliv o historii místa konání s názvem Campus Dobřív.

Campus Dobřív tvoří dvě budovy na společném pozemku. V hlavní budově se nachází malý, ale velmi přívětivý prostor bývalé modlitebny Jednoty bratrské, který je hezky a citlivě upravený tak, aby mohl sloužit pro různá setkání. Přestože jsme byly pro všechny zúčastněné ženy a dívky úplně neznámé, velmi přívětivě nás vítaly. Hned v prvních minutách setkání nás zaujalo, že kolem bylo slyšet hodně angličtiny, ale byly zde i jiné národnosti. Sestra Mellisa Lewis, která měla na starosti celou organizaci setkání, nám to rozklíčovala. V krátkosti pověděla své osobní svědectví o tom, jak její rodinu Bůh povolal do misijní služby právě v České republice, kam přijeli s manželem už před 17 lety společně se svými 4 dětmi. Nastínila nám také způsob jejich služby zejména nevěřícím lidem. Zaslechly jsme také ukrajinštinu, což však v posledních letech nikoho nepřekvapí. Byly jsme zvědavé, jak se do společenství Mozaiky dostala žena z Holandska se 3 dětmi nebo mladá věřící žena z Peru, která sem přivedla svou nevěřící tchýni.

Celkem se setkání zúčastnilo asi 30 žen a dívek, ale směsice jazyků zněla jako na mezinárodní konferenci, a to ve velmi přátelské a laskavé atmosféře. Bylo velmi občerstvující slyšet alespoň v krátkosti další zajímavá svědectví a také, že mezi pozvanými jsou i ženy dosud nevěřící. Během pátečního večera zaznělo osobní svědectví sestry Evy Bone, další vedoucí a také Američanky, která momentálně s rodinou působí v Českých Budějovicích.

Večer dostaly všechny účastnice úkol – měly se navzájem oslovit, zapsat si jména a v rozhovorech zjistit, co mají s tou druhou společného a v čem se naopak liší. Přiznám se, že tento způsob komunikace v úplně cizím prostředí není zrovna mou oblíbenou disciplínou. Ale rozhovory byly skvělé, sdílení vřelé a otevřené. Duchovní vedení během tohoto setkání měla sestra Eva Bone. V sobotu si vybrala verše, které oslavují Boha jako úžasného Stvořitele, a tím také uvedla další společnou aktivitu – malování obrázků. Jako předlohu vybrala obraz ve stylu Vincenta van Gogha zobrazující vznik nových hvězd na obloze. Některé sestry se na to moc necítily, ale Eva nás všechny ujistila, že se vůbec nemusíme bát, a že to jistě každá zvládneme. A tak krok za krokem, dle jejích instrukcí, nakonec všechny účastnice měly svůj originální obrázek dle předlohy. Celé setkání bylo naplněno duchovním povzbuzením, vzájemným sdílením, navazováním nových přátelství a poznáváním Boží milosti a lásky v životech sester ze západních Čech. Odjížděly jsme obohacené o setkání s těmito milými sestrami. A od tohoto setkání máme tuto skupinu sester ve svých modlitebních předmětech, modlíme se za jejich službu, rodiny, zdraví, také za rozvíjející se sbor Mozaika s vymodleným českým kazatelem i nově vzniklou stanici v Rokycanech.

Na závěr uvedu některé z veršů, které nám Eva připravila k zamyšlení o našem úžasném kreativním Stvořiteli a laskavém Otci: Ž19,2; Ž 8,4; Ž 147,4; Da 12,3.

Iva Hlavsová, OS BJB ČR

Pozvánky na akce OS v roce 2025:

8. března se uskuteční v Konstantinových Lázních Regionální setkání žen. Téma: „Vítězný život“. Pozvánku s konkrétními údaji o místě a čase konání, dostanete mailem na adresy sborů západočeského regionu. Každá sestra, žena, která má touhu přijet, je vítána.

30. dubna – 2. května se uskuteční setkání pro manželky kazatelů, misijních pracovníků a pracovníků v církvi v Bratislavě, pozvánku a přihlášku obdržíte emailem.

2. - 4. května se uskuteční československá konference sester v Bratislavě, tématem konference bude: „Jsme Kristovou vůní…“ 2Kor. 2, 15 - 16. Pozvánku a přihlášku na konferenci obdržíte jak mailem, tak následně i na internetové stránce www.konferencesester.cz . I na tuto pravidelnou mezinárodní akci jste všechny srdečně zvány. Pozvěte i svou sestru, nebo kamarádku, která na konferenci ještě nebyla. Těšíme se na vás a na společné obecenství v Boží přítomnosti.

Jana Pospíšilová, předsedkyně OS BJB ČR

ODBOR PRO MANŽELSTVÍ A RODINU

Milé sestry a milí bratři, z Boží milosti jsme mohli vstoupit do dalšího roku. Jistě přáním nás všech je, aby naše rodiny byly místem pokoje a radosti nejen pro nás dospělé, ale i naše děti. Je však smutnou skutečností, že některé rodiny prochází nejen tělesným trápením, ale i duchovní krizí a nemocnými vztahy. 40 dní modliteb a půstu je příležitostí spojit se v modlitebním zápasu i za tyto trpící rodiny.

Zároveň je to příležitost pro ty, kteří toto trápení prožívají, aby vyšli ze své skrytosti a upřeli svou naději v modlitbách ke Kristu spolu se společenstvím církve. Novoroční biblický verš, který jsme letos pro službu rodinám a manželstvím vylosovali nás k tomu také vybízí a zároveň nás ujišťuje o moci modlitby: „Vyznávejte hříchy jeden druhému a modlete se jeden za druhého, abyste byli uzdraveni. Velkou moc má vroucí modlitba spravedlivého.“ Jk 5,16. Bez vyznání hříchů a pokání je naivní očekávat uzdravení manželství a zničených vztahů v rodinách. Věřím, že ačkoli tento verš většinou vnímáme v souvislosti s fyzickým uzdravením, můžeme jej vztáhnout na uzdravení našeho duchovního a duševního života i zničených vztahů. Apoštol Jakub nás vybízí: „Vede se někomu z vás zle? Ať se modlí! … Je někdo z vás nemocen? Ať zavolá starší církve, ti ať se nad ním modlí …“ Jk 5,13- 14.Přijmi, prosím, tuto výzvu. Modli se. Požádej své starší o pomoc a modlitbu. Najdi si ve společenství tvého sboru bratry a sestry, kteří tebe i tvou rodinu ponesou na modlitbách. Neslibuji ti laciný happy end, ale Boží uzdravující milost, která má moc proměňovat naše životy. Vždyť: „Velkou moc má modlitba spravedlivého.“ Není bez zajímavosti, že 40 dní modliteb a půstu končí přesněna začátku Národního týdne manželství. To je pěkná souvislost, ne?

Na podzim jsme se rozhodli, že při natáčení pořadů RUB a LÍC se již nebudeme fixovat na naše studio a budeme dle potřeby vyjíždět za našimi hosty. Navštívili jsme tedy Karolínu a Jakuba Limrovy v Hradci Králové a záznam našeho rozhovoru můžete zhlédnout na YouTube kanálu Rádi spolu nebo si ho poslechnout na stejnojmenném podcastu Spotify.

 

V sobotu 23.11.2024 proběhla v Pardubicích Vzdělávací konference Odboru pro manželství a rodinu s názvem Gender ve společnosti a církvi. Přednášejícím byl pastor sboru Apoštolské církve v Kopřivnici Jiří Kostelník, který se tomuto tématu věnuje již více než deset let. Konference byla rozdělena do čtyř přednáškových bloků:

1. Genderová ideologie

2. Gender mainstreaming

3. Gender a církev

4. Přístup k lidem z LGBTQ+ komunity.

Slide Gender ve společnosti a církvi – dvě varianty na výběr

 

Hlavní myšlenky: Genderová ideologie

Pojem gender původně znamená gramatický rod ahistoricky vždy sloužil k rozpoznání, zda mluvíme o ženě nebo o muži. Nyní došlo ke změně obsahu tohoto pojmu. Gender byl oddělen od biologického pohlaví a stal se nestálým a libovolně volitelným. Stejně začala být vnímána jako nestálá a libovolně volitelná i sexuální orientace. V období dospívání asi 15 %dospívajících prožívá z důvodu měnících se hladin hormonů dočasnou sexuální dezorientaci a nestabilitu. Pokud jsou v tomto věku vystaveni myšlence genderové autoidentifikace, mohou být snadno a často nenávratně poškozeni.

Gender mainstreaming

Genderová ideologie si, stejně jako jiné ideologie v minulosti, razí cestu společností ve jménu spravedlnosti. A daří sejí to výborně. Dnes již zcela infiltrovala školy, média i veřejný prostor. Přesně podle přísloví: „Chceš-li pokořit nepřítele, vychovej jeho děti“. Německá socioložka a spisovatelka Gabriele Kuby: „Na rozdíl od všech předchozích ideologií je tato jako sekera přiložená k samotným základům lidské existence.“

Genderová ideologie a církev

Křesťané jsou často v pohledu na genderovou ideologii rozděleni. Toto rozdělení jde často i napříč rodinami, sbory i celými církvemi. Tradiční pohled – porušenost člověka se projevuje ve všech oblastech a také i v oblasti pohlaví a sexuality, praktikování věcí, které Bible odsuzuje, je hřích. Revizionistický pohled – přehodnocování výkladu biblických pasáží dle aktuálních trendů a vývoje společnosti.

Přístup k lidem z LGBTQ+ komunity

Pro přístup k lidem je zásadní 1. P. 2,17 „Ke všem lidem mějte úctu …“ Nedělejme z hendikepu v oblasti pohlaví či sexuální orientace něco speciálního. Žijeme v porušeném světě a do této porušenosti spadají i všechny problémy v oblasti genderu a sexuality. Bůh řeší veškerou porušenost skrze pokání, znovuzrození, sebezapření a poslušnost.

Jednotlivé přednášky byly protkány relevantními informačními zdroji, konkrétními informacemi o aktérech a okolnostech vzniku a rozvoje genderové ideologie a řadou osobních zkušeností. Uvědomujeme si, že tato ideologie výrazným způsobem ovlivňuje celou naši společnost i jednotlivce. Nesmíme však ideologii smíchat s konkrétními lidmi a jejich zápasy. Ideologii se máme bránit, ale konkrétním lidem, kteří se svojí identitou zápasí, máme stát s láskou po boku. Na konferenci byla také představena řada knih, týkajících se tohoto tématu:

Marek Macák: Minoritní sexualita v pastoraci věřících

Walt Heyer: Odvrácená tvář transgenderu – příběhy lidí, kteří prošli změnou pohlaví, ale nepřineslo jim to slíbenou úlevu

Robert Oscar Lopez, Brittany Kleinová(editoři): Jeftovy děti – právo na dítě nebo práva dítěte?

Abigail Shrier: Nevratné poškození – jak naše dcery propadají transgenderové mánii

Sam Allbery: Je Bůh proti gayům? – biblický pohled na homosexualitu od pastora, který je sám homosexuál

John a Anne Paulkovi: Láska zvítězila – reálný příběh Johna a Anne, kteří prožili Boží zásah v oblasti sexuální orientace

David Hrneček: Štamgasti lékařského byznysu aneb když se z Ireny stane David – varovný a smutný životní příběh Ireny, která prošla změnou pohlaví a stala se Davidem

Průběh konference shrnula Sabina Žitná

Labyrint výchovy

Konference pro rodiče, Brno, 25. 1. 2025

I letos nás čeká bohatý program. Řada seminářů týkajících se výchovy a vedení dětí, horké křeslo pro přednášející, společný oběd a čas k rozhovorům, možnost zakoupení knih se související tématikou, setkání s novými lidmi. O tom všem je již 14. ročník Konference pro rodiče. Věříme, že bude dobrým příspěvkem při zvládání labyrintu výchovy našich dětí. Pozvánka na konferenci OMR

přehled akcí pro rok 2025

25. 1. 2025 Konference pro rodiče, Brno

10. - 16. 2. 2025 Národní týden manželství

14. 2. 2025 pořad RUB a LÍC

14. - 16. 3. 2025 Motivační víkend pro manželské páry – modul III, hotel Emeran, Krušné hory

28. - 30. 3. 2025 Motivační víkend pro manželské páry – modul II, Penzion u Peňázů, Fryšava, Českomoravská vrchovina

5. 4. 2025 Konference pro rodiče, Cheb

11. 4. 2025 pořad RUB a LÍC

6. - 8. 6. 2025 Motivační víkend pro manželské páry – modul I, hotel Emeran, Krušné hory

13. 6. 2025 pořad RUB a LÍC

10. - 12 . 10. 2025 Motivační víkend pro manželské páry – modul I, Morava

17. 10. 2025 pořad RUB a LÍC

7.-9.11.2025 Motivační víkend pro manželské páry – modul II

21. - 23. 11. 2025 Motivační víkend pro manželské páry – modul IV

29. 11. 2025 Vzdělávací konference OMR

12. 12. 2025 pořad RUB a LÍC

Marek Žitný

předseda Odboru pro manželství a rodinu

marek@zitny.cz, 608 60 10 29

 

MISIJNÍ ODBOR

Téma letošního ročníku misijní konference nese název "Nové podoby církve" a odráží potřebu přemýšlet nad církví i misií novým způsobem. Cílem není bourat staré, ale zamýšlet se nad tím, kam se posunuje naše společnost, zvláště mladší generace a jak na to jako církev můžeme reagovat. Tak neváhejte, vezměte skupinu lidí od vás a přijeďte nejen něco slyšet, ale spolu s ostatními diskutovat a hledat, co by to mohlo znamenat prakticky pro váš sbor.

Vladimír Zeman

MODLITBY ZA SBORY

1. týden 30. prosince - 5. ledna Aš

2. týden 6. - 12. ledna Blansko

3. týden 13. - 19. ledna Brniště

4. týden 20. - 26. ledna Brno

5. týden 27. ledna - 2. února Misijní odbor

6. týden 3. - 9. února Sbor neslyšících

7. týden 10. - 16. února Brno - skála

8. týden 17. - 23. února Broumov

9. týden 24. února - 2. března Cvikov

10. týden 3. - 9. března České Budějovice

11. týden 10. - 16. března Děčín

12. týden 17. - 23. března Cheb I

13. týden 24. - 30. března Cheb II

14. týden 31. března   - 6. dubna Karlovy Vary

PŘEDSTAVUJEME

Studijní program Timoteus 2

Bratrská jednota baptistů ve spolupráci s Institutem TCM (www.tcmi.edu) otevírá novou studijní skupinu vzdělávacího programu Timoteus 2.

Timoteus 2 je studijní program pro přípravu duchovních vedoucích ke službě. Je určen pro ty, kteří aktivně činí učedníky Ježíše Krista – jsou zapojeni do misie, vedou druhé ke Kristu a k duchovnímu růstu. Je vhodný pro kazatele, laické kazatele, misijní pracovníky, starší sborů, zakladatele nových sborů, vedoucí mládeží apod.

Je to kombinované studium, které spojuje domácí (online) studium (četba literatury, online diskusní fóra, zpracování písemných úkolů) a vyučování při setkáních studijní skupiny. Délka studia je 3,5 roku (léto 2025-podzim 2028). Student Timotea se současně stává studentem Institutu TCM programu Certifikát a po absolvování může pokračovat v programu MA (je-li absolventem jiného bakalářského studia).

Náplň studia:

8 kurzů Institutu TCM – každý kurz je v délce 3 měsíců online (celkem 110 hodin), po 2. měsíci je 4dennístudijní pobyt (čtvrtek-neděle, 25 hodin). Kurzy: Činění učedníků, Metody výzkumu, Hermeneutika, Starý zákon, Nový zákon, Homiletika, Misijní teologie, Úvod do služby ve sboru

8 studijních sobotních setkání

2x Letní škola BJB – 5-6denníletní pobyty se studijním zaměřením (léto 2025 a 2026). Studijní okruhy pro sobotní setkání a letní školy: Biblistika, Systematická teologie, Evangelizace a učednictví, Pastorace, Vedení skupinek, Církevní dějiny, Bohoslužba a uctívání, Principy duchovního růstu, Baptistické zásady v praxi sborů, Homiletický workshop, Vedení sboru, Zkušenost z návštěvy misijního sboru

Mentoring/podpora – každý student bude mít svého mentora, který ho bude doprovázet při studiu.

Časový harmonogram:

Školní rok 2025/26

Letní škola BJB(27.7.-1.8. 2025), KAM Malenovice

Studijní sobota20.9. 2025, Praha

Kurz Činění učedníků (online: 22.9. – 19.12.2025, studijní pobyt 13.-16.11.2026 centrum Immanuel

Kurz Metody výzkumu(jaro 2026) + studijní sobota

Školní rok 2026/27

Letní škola BJB(srpen 2026)

Kurz Hermeneutika(podzim 2026) + studijní sobota

Kurz Starý zákon(jaro 2027) + studijní sobota

Školní rok 2027/28

Kurz Misijní teologie (léto 2027) + studijní sobota

Kurz Nový zákon(podzim 2027) + studijní sobota

Kurz Homiletika(jaro 2028) + studijní sobota

Kurz Úvod do služby ve sboru (podzim 2028) + studijní sobota

Studijní poplatky: celkový poplatek za studium činí 21.000 Kč a je hrazen postupně ve třech částech po7.000 Kč

Podmínky ke studiu: zájemce je zapojený do duchovní služby křesťanského vedení druhých (kazatel, starší, misijní pracovník, zakladatel sboru, vedoucí mládeže…), je doporučen vedením svého sboru (staršovstvo, kazatel), minimální věk: 19 let

Informační videohovor o studiu: pondělí20.1.2025 v 16:00 a úterý 4.2.2025 v 18:00 (link na Zoom bude zaslán zájemcům mailem, kteří o něj požádají na: pavel.coufal@baptist.cz)

Termín podání přihlášek: do 28.února 2025 (www.bjb.cz/vzdelavani) přijímací pohovory s uchazeči o studium (po domluvě osobně nebo online): březen, duben 2025, oznámení o přijetí: začátek května 2025, přihlášení se ke studiu na TCM: do konce května 2025

Bližší informace:

Pavel Coufal, předseda Komise pro vzdělávání BJB

pavel.coufal@baptist.cz

734 681 590

Zpravodaj Bratrské jednoty baptistů

Vydává Výkonný výbor BJB, Vinohradská 68, Praha 3

Redakční rada: Jan Jackanič, Pavel Coufal, Iveta Procházková
Jazyková úprava: Tereza Němejcová